ТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

«Слава Україні», різниця в тарифах та закриття пунктів незламності – загальноміська нарада

Featured Video Play Icon

Вчора всіх сколихнула подія в Україні і хочеться нашу нараду почати зі зрозумілих всім слів “Слава Україні” – “Героям Слава”,- повідомив в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.

Заповітний час, коли один сказав і мільйони відповіли – буквально, на своїх сторінках у соцмережах, і вголос, переглядаючи відео розстрілу окупантами українського військовополоненого, який відмовився зняти свій шеврон з національним прапором і помер зі словами “Слава Україні”. Символічно, підтримало це і місто в пам’ять про всіх наших захисників.

Єдність нас, єдність народу, єдність світу це запорука нашої перемоги. А всіх вбивць і нелюдів українська армія і український народ обов’язково знайдуть і покарають, і вони за все будуть відповідати, – підкреслив Олександр Ломако.

Перед тим, як перейти до розгляду робочих питань і пройтися по кожній сфері, виконуючий обов’язки очільника міста також поінформував, що цього дня у приміщенні муніципалітету проходять обшуки співробітниками Служби безпеки України. Пов’язані вони з придбанням ще влітку міською радою трансформатора для Чернігівської ТЕЦ напряму в офіційного постачальника, нібито за завищеною ціною.

Коли місто було під загрозою залишитися без світла і тепла, по суті був придбаний трансформатор, була відновлена робота нашого стратегічного підприємства. Ну, але порушена, як завжди це буває, справа за дуже цікавою статтею – державна зрада та диверсія, коли одні співробітники працюють над тим, щоб виконати максимально свою роботу і забезпечити містян необхідними послугами. Ну, служби перевіряють – хай перевіряють, це їхнє право. Хоча виглядає це, м’яко кажучи, дивно, – зазначив Олександр Ломако.

Було чимало скептиків, які говорили про те, що ми не переживемо цю зиму і потрібно виїжджати. Натомість Чернігову, як і Україні в цілому, вдалося вистояти і пройти її стабільно, завдяки енергетикам та Збройним силам, які захистили нашу критичну інфраструктуру, людям, які вчасно сплачували за послуги, а також природі, що однозначно була на нашому боці. Однак, за словами Олександра Ломако, опалювальний сезон триватиме ще близько місяця, а договори з “НАК Нафтогазом” укладені до 31 березня і цін та лімітів на придбання палива на квітень ще немає. Тому дав доручення керівникам теплогенеруючих підприємств розібратися з цим питанням до наступного тижня та порушив тему боргових зобов’язань.

У 2021 році, коли був підписаний меморандум між Урядом, АМУ і третьою стороною Офісом президента про непідвищення тарифів, держава взяла на себе зобов’язання по компенсації різниці цієї, і 14 млрд, які були закладені в бюджеті в минулому році, з них наші теплогенеруючі підприємства отримали 0 гривень 0 копійок.

А на цей рік в бюджеті взагалі нуль закладено на компенсацію різниці, і борги ростуть. Але що позитивно, що вони визнають це і Чернишов дуже конструктивно відповів на ці питання. Каже, але якщо не буде руху по іншій частині заборгованості – позиція може мінятися, –  зауважив  в.о. Чернігівського міського голови.

Спілкування з керівником Нафтогазу відбулося під час засідання Правління Асоціації міст, в якому вперше брав участь і в.о. міського голови, і було обіцяно, що уряд в 30-денний термін розробить законопроект і все таки закладе кошти на компенсацію різниці в тарифах. Для чернігівських ОТКЕ і Технови станом на січень 2023-го це понад 600 млн гривень відшкодувань. Водночас, обидва підприємства мають чималі борги у розрахунках за газ і тут, за словами Олександра Ломако, потрібно вже зараз вести перемовини щодо реструктуризації і поступово їх закривати, бо це питання вже майбутнього опалювального сезону, до якого треба готуватися одразу після закінчення цього.

Треба до підготовки до опалювального сезону планово підходити на 2023 рік і це не має буть якась стресова ситуація, це має буть абсолютно штатна підготовка з урахуванням досвіду 22-го року і з урахуваннням що в 23 ситуація може бути аналогічною. Вже набагато краще ми підготовлені, у нас котельні практично всі і теплопункти переключені на окремі лінії електропередач, у нас є велика кількість генераторів – практично всі підприємства, школи, пункти незламності, КП забезпечені я думаю на 90% точно, дякуємо і міжнародним партнерам нашим, – підкреслив Олександр Ломако.

Крім цього, місто також звернеться з листом до центральної влади, аби в проєкті компенсації різниці в тарифах не забули і про водоканали. Адже по них та ж ситуація – зокрема по Чернігівводоканалу 24 млн за минулий період і 129 млн очікуваних вже цього року. А це, насамперед, обігові кошти, відсутність яких не дозволяє підприємству розраховуватися по кредиту Світового банку, якому вони на сьогодні заборгували на 100 млн гривень платежів.

– Якщо скласти заборгованість різниці в тарифах, те, що винні наші споживачі і заборгованість за кредитом, то у нас заборгованість держави та населення набагато більша, ніж заборгованість за кредитом. Були спроби асоціації і навіть самого міністерства фінансів розглянути списання цих кредитів, адже орієнтовна ситуація така ж сама по багатьох підприємствах які отримували цей кредит, – зазначив директор КП “Чернігівводоканал” Сергій Малявко.

Як повідомили на загальноміській нараді, цього тижня призупинять свою роботу пункти незламності – за рішенням обласної профільної комісії їх переведуть в режим готовності розгорнутися, якщо світла і тепла не буде впродовж 24-ох годин. Триває робота і щодо доступності найпростіших укриттів для населення. За інформацією колцентру єдині скарги, що надходять від чернігівців стосуються закритих підвалів при комерційних підприємствах, а також перегорілих лампочок на вході.

– Зараз керівник мова спілкується з жителями міста де можна сховатись у разі нс, тому всі комунальні підприємства хочу також щоб вони в цю роботу входили і допомагали мешканцям міста Чернігова, ця робота раніше проводилась, щоб ми знали, де знаходяться ключі від підвальних приміщень і хто старший знаходиться в цих будинках, – повідомив начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЧМР Григорій Годун.

За цей не рік, менше року, ми багато зробили в цьому напрямку. Те, що можна було зробити в рамках коштів, які у нас є, і не всі ж приміщення можна зробити ідеально і пристосувати його для необхідних потреб. Але от в бюджеті державному 1,5 млрд гривень є на відновлення укриттів у закладах освіти. Якщо є можливість – хай нам допомагають і ми готові за державні кошти продовжувати цю роботу. Я думаю, що оце була б нормальна співпраця без політизації а в інтересах міста і ми в цьому зацікавлені, – підкреслив Олександр Ломако.

Та вкотре наголосив, що у співпраці з міською військовою адміністрацією має бути перш за все взаємоповага до мешканців міста, які делегували міській владі право і обов’язок вирішувати питання життєдіяльності громади.