– Ця нагорода, у неї вірив тільки, можна сказати чесно, Зоц Микола, мій тренер, – сказала біатлоністка, бронзова призерка Олімпіади-94 в Ліллегаммері (Норвегія) Валентина Цербе-Несіна.
Першу олімпійську нагороду в історії Незалежної України тримає в руках біатлоністка з Чернігівщини Валентина Цербе-Несіна. 30 років тому в Ліллегаммері в біатлонній гонці на дистанції 7,5 кілометрів вона здобула бронзу. Від золотої нагороди її відділила лише 1,1 секунди. Ті Зимові Олімпійські ігри були першими від здобуття Незалежності.
– Коли ми їхали на Олімпійські ігри, ми хотіли показати світу, що є така Україна. Лиж у мене не було, мені дала Ніна Лемеш, ботинок підкріплення, у мене черевики не було, мені дала Марина Пестрякова, це лижниця сумська. Чоловік із тренером залишився за межами, не включений у делегацію, і тільки після того, як нас зустріли, можна було сказати й коханій людині, і тренеру: «Дякую, ми це зробили», – згадує Валентина Цербе-Несіна.
Цими вихідними легенда українського спорту завітала до Чернігова на дитячі змагання з біатлону «Юні олімпійці», що провели на лижній базі — вперше з початку повномасштабного вторгнення.
Нагадаємо, у лютому-березні 2022-го року російські загарбники завдали колосальних руйнувань лижній базі олімпійського резерву. Попри це, майбутні чемпіони не припиняли тренувань. А нещодавно в межах програми «Біатлон для всіх» Міжнародна федерація біатлону передала 10 лазерних гвинтівок та додаткове обладнання. Їх використали юні спортсмени на своїх перших змаганнях.
– Сьогодні взагалі в Чернігівського біатлону свято, тому що, всупереч цій будівлі, яку ми тут бачимо, і її щоденно бачать діти, які сюди приходять тренуватися, сьогодні відбуваються перші зимові змагання. Вони не національного рівня, але вони є дуже важливими для наших наймолодших дітей і в цілому для біатлону, – зазначила голова НОК України в Чернігівській області Ніна Лемеш.
У змаганнях узяли участь 32 дитини з різних спортивних шкіл. Для більшості це перший крок у їхній спортивній карʼєрі. Вони мали подолати відстань від 1200 до 1600 метрів із двома рубежами стрільби з лазерної зброї – стоячи і лежачи. Мета організаторів – показати світу, що спорт у Чернігові, як і в Україні загалом, навіть попри війну не занепадає, навпаки — є одним зі способів зміцнення духу та патріотизму.
– Сьогодні спорт є дуже важливим і його не можна викреслити із життя дітей, тому що ценасамперед здоров’я. Це рухова активність, це фізичне навантаження, яке є дуже важливим для наших дітей. Для того, щоб діти зростали здоровими, спорт формує і фізичний розвиток, емоційний, моральний, він формує характер дитини, він формує ті людські якості, які є дуже важливі й у цивільному житті, і в будь-якій сфері діяльності, якою будуть займатися діти. Ну, і найголовніше, що ми віримо, що зараз серед цих маленьких дітей є точно олімпійці, за яких ми будемо вболівати на чемпіонатах Європи, світу й Олімпійських іграх, – каже Ніна Лемеш.
– Я мрію потрапити на Олімпійські ігри.
– Цікаво, люблю стріляти з гвинтівки, взагалі цікавий спорт.
– Змагатися буду, старатися покращувати свій результат на тренуваннях, гарно старатися, щоби попадання були.
Підтримати дітей прийшли батьки та вболівальники. На кожному етапі майбутніх олімпійців мотивувала і Валентина Цербе-Несіна. Сьогодні перша олімпійська призерка України веде активну волонтерську діяльність, а також вже більше 15 років працює як прес-аташе, фіксуючи перші кроки юних спортсменів і спортсменок у великий спорт.
– Висвітлюю наших діток, змагання, інтерв’ю беру, і знаєте, хочеться все ж таки, щоби перше змагання діток, береш інтерв’ю, а потім вони стояли на моєму місці. І розказували про таку ж нагороду, яку зараз я тримаю, – зазначає біатлоністка, бронзова призерка Олімпіади-94 в Ліллегаммері (Норвегія) Валентина Цербе-Несіна.
Досвідчені олімпійки вірять, скоро Перемога тож важливо підготувати наступні покоління переможців.