– Я вважаю, що треба показувати жінку, мужню, незламну, бо це дуже-дуже потрібно для всіх нас, для того, щоб Україна вистояла, щоб вона розвивалася далі, – вважає Почесна голова «Спілки жінок Чернігова» Людмила Канюка.
Рівні права, можливості та свобода вибору. Після здобуття Незалежності феміністичний рух активізувався і в Україні. У його витоків у нашому місті була Людмила Канюка. Пригадує: громадську діяльність почала під час роботи на одному з промислових підприємств, де майже 70 % штату складали жінки.
– Праця із жінками мене зобов’язувала розуміти їхні потреби, як коли вони працювали, так і побутові. І я намагалася, якщо є можливість, допомагати. Тоді вже були жіночі ради й на підприємствах, і в організаціях. У місті було їх дуже багато. І в 1993-му році, коли утворилася Чернігівська обласна організація спілки жінок України, яку очолила Ірина Василівна Дорожкіна, вона запропонувала мені очолити міську організацію Спілки жінок Чернігова, – розповіла Людмила Канюка.
Спочатку міський актив, а згодом чернігівське відділення обласної організації, в 1998-му перетворилося на ГО. Відтак за 25 років головування Людмили Канюки «Спілка жінок Чернігова» об‘єднала представниць різних професій та сфер діяльності.
– «Спілка жінок Чернігова» — це зародження і розвиток жіночого феміністичного руху міста Чернігова. Людмила Іванівна Канюка якраз і стояла у витоків цього процесу, – зазначила заступниця голови «Спілки жінок Чернігова» Тетяна Кузнецова-Молодчая.
Загалом, членкині організації разом із Людмилою Канюкою реалізували чимало проєктів та заходів. Найвідоміший — щорічна премія «Жінка року», лауреатками якої вже стали 215 чернігівок — лікарки, освітянки, підприємиці, громадські активістки, військовослужбовиці та волонтерки.
– Ми намагалися показати жінку в гармонії, що вона і працює, і бере участь у громадській роботі міста. І вона має якесь хобі, і вона ще й хороша як жінка, як мати, як господиня, як дружина, як бабуся, як донька, – підкреслила Почесна голова «Спілки жінок Чернігова» Людмила Канюка.
А ще майже 30 років Людмила Канюка — керівниця соціального проєкту «За активне довголіття» для членкинь клубу «Ветеран». 5-го березня лідерці жіночого руху Чернігова — 80. У свій ювілей Людмила Канюка переглядає старі фотографії та згадує минуле. Однак довго ностальгувати не збирається — сповнена ентузіазму й далі займатися громадською діяльністю. Її енергія і жага до життя надихають — зазначають ті, хто впродовж десятиліть пліч-о-пліч із Людмилою Іванівною.
– Неможливо переоцінити той потужний вклад Людмили Іванівни в розбудову жіночого руху не тільки в місті Чернігові, а в усій країні. Але, головне, — це ідейна натхненниця всіх жінок міста Чернігова, яка неймовірно надихає та мотивує, – підкреслила голова «Спілки жінок Чернігова» Наталія Хольченкова.
– Людмила Іванівна Канюка для мене взірець жінки-лідерки, керівниці, і я завжди в захваті, коли дивлюсь, як вона керує, як вона спілкується з людьми. Вона надихає, вона завжди знаходить для кожного тепле слово, яке підбадьорить, – каже членкиня «Спілки жінок Чернігова» Ганна Пушкар.
– Людмила Іванівна — це вчитель із великої літери, з якої хочеться брати приклад, хочеться бути поруч, надихатися і творити, – зауважила Тетяна Кузнецова-Молодчая.
Попри виклики сьогодення та повномасштабну війну, жіночий рух у місті розвивається. 1-го грудня 2023-го на загальних зборах «Спілки жінок Чернігова» обрали новий склад правління та нову очільницю. Людмила Канюка, відтепер Почесна Голова організації, передала повноваження депутатці міськради, начальниці відділу міжнародних відносин та інвестицій Наталії Хольченковій.
– Для мене це неймовірна честь та відповідальність зберігати славетні традиції «Спілки жінок Чернігова», впроваджувати інноваційні підходи та рішення, – наголосила голова «Спілки жінок Чернігова» Наталія Хольченкова.
– Я думаю, що Спілка буде розвиватися як дуже активна жіноча організація не тільки в місті, області, в Україні, а й за кордоном. Я дуже задоволена, такою передачею. Досвід досвідом, але молодьмає бути попереду, – сказала Людмила Канюка.
Відтак у «Спілки жінок Чернігова» вже є плани щодо нових ініціатив, покликаних не лише розвивати жіночий потенціал та лідерство, а й залучати жінок до відновлення та розвитку міста.