Українські діти знають про війну не з підручників, для них – це реалії сьогодення. Через бойові дії вони не можуть повноцінно навчатися, розвиватися та радіти життю. Про те, як забезпечити щасливе дитинство маленьких українців та сприяти дотриманню їхніх прав, говорили під час круглого столу «Війна не відміняє дитинство» в інклюзивному хабі навчально-реабілітаційного центру №2. У заході взяли участь педагоги, представники служби в справах дітей, а також громадські активісти.
-Ми чудово розуміємо, що, мабуть, найбільше від цих усіх дій, які сьогодні відбуваються, страждають діти, тому що вся психіка і, взагалі, майбутнє закладається саме в дитинстві. І наш обов’язок як дорослих — зробити все, щоб, знаєте, це пройшло просто, як можна сказати, найменше непоміченим, без тих наслідків, які, на жаль, можуть бути в подальшому, – зазначила заступниця Чернігівського міського голови Вікторія Пекур.
–Дитинство — це така пора, яка буває в нас у житті лише один раз. Психологи кажуть: «Усі ми родом із дитинства». І це недаремно, тому що всі базові навички, самооцінка, цілеспрямованість, вони якраз формуються під час дитинства, – зауважила директорка Чернігівського навчально-реабілітаційного центру №2 Регіна Гусак.
За даними представниці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Лариси Шумної, за вісім років російської збройної агресії загинуло 152 дитини. І з лютого 2022-го – жертвами російського військового геноциду стали ще 483 маленьких українця.
-Найсумніший слайд, який передбачає біль за кожною цифрою, — це коли діти зазнали фізичного травмування, смертельних випадків, пов’язаних із війною в Україні. Готуючись до сьогоднішнього круглого столу, у контексті вчорашніх сумних подій у Києві, довелося знову змінювати цифри, які представлені на слайді. І це біль, і цей сум, який ми розділяємо, але маємо говорити про майбутнє, для того, щоб убезпечити дітей , – підкреслила представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Лариса Шумна
Діти повинні мати мирне щасливе дитинство і головна його складова – право на освіту. Під час активних бойових дій багато чернігівських сімей змушені були евакуюватися. Стабільна робота закладів освіти – один з чинників повернення містян до дому.
–Коли закінчилися бойові дії, безпосередньо на території міста Чернігова, одним із перших викликів, які поставив перед нами міський голова — це про те, що ми повинні повернутися до нормального життя, повернути людей у місто, а для нас не є секретом, що три чверті населення міста Чернігова безпосередньо виїхали під час бойових дій. І місто повинно було повернутися до нормального життя. Й однією із перших умов було те, що ми маємо відкрити дошкільні навчальні заклади й заклади загальної середньої освіти, – розповіла Вікторія Пекур.
Попри те, що 83% навчальних закладів були пошкоджені, а дві школи повністю зруйновані, 1-го серпня минулого року відновили роботу дитсадки, а з вересня 22-і школи проводили очні уроки. Наприкінці цього навчального року 54% учнів вчилися офлайн, що є найкращим показником в Україні. А вже з наступного тижня, уперше за три роки, у Чернігові запрацюють пришкільні табори.