ТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

Чернігівську ТЕЦ передають у господарське відання міста без боргів, але є питання

Featured Video Play Icon

Єдиний майновий комплекс Чернігівської ТЕЦ, що в серпні повертається місту після 23-ох років оренди, – у повне господарське відання “Теплокомуненерго”. Через відмову “Технови” брати участь в інвентаризації та оцінці майна, рішенням 32-ої сесії депутати та депутатки, керуючись визначеним законодавством порядком, підтримали передачу ЄМК, створеному торік комунальному підприємству.

При цьому, зазначається, без наявних боргових зобов’язань орендаря: мільярдні збитки, накопичені приватниками, непосильні для бюджету Чернігова. Один із варіантів вирішення цього питання, які розглядають в муніципалітеті, – передача ТЕЦ, як об’єкту критичної інфраструктури, що виробляє електричну та теплову енергію, у державну власність, з чим громада цього дня звернулася до Кабміну.

– Ми будемо шукати на це питання спільну відповідь з Кабміном, з Міністерством і з НАК ”Нафтогазом”, тому що звичайно ця сума понад 2 млрд гривень для громади Чернігова дуже непідйомна і ми будемо робити все, щоб ці борги не перейшли на міський бюджет . Ми розділили б це підприємство на дві частини і мережі залишили в місті, тому що це обслуговування, це розрахунки споживачів, а саму генерацію – готові розглянути передачу її у державну власність. Але, в будь-якому разі, якщо не буде реакції, або негативна відповідь, ми рухаємося тим шляхом, який визначений, і вже зворотного немає – ми забираємо це на комунальне підприємство Чернігівської міської ради “Теплокомуненерго”, – зазначив в. о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.

 Попри те, що законом “Про теплопостачання” передбачене правонаступництво за борговими зобов’язаннями, позицію, що місто не має закривати борги приватних фірм розділяє і профільний міністр – про це Герман Галущенко заявив, будучи в Чернігові з робочою поїздкою. За словами Олександра Ломако, не виключено, що Технова свідомо нарощує збитки, розуміючи, що потенційно вони стануть проблемою місцевої влади. Перевірити це може тільки державний аудит, щодо якого місто неодноразово зверталося до правоохоронців, і який за сприяння окружної прокуратури таки обіцяють провести.

Наша мета – забрати підприємство таким чином, щоб не міський бюджет, не громада міста не сплачували за ці борги. Ми розуміємо частково їхню природу, тому що без державного аудиту ми не зрозуміємо чи це весь борг за природний газ, чи всі кошти, які Технова мала заплатити за природний газ, вона заплатила. Тому що я думаю, припускаю, що частину коштів, які вони отримали з платежів людей, вони витратили не на оплату зарплат, і не на оплату орендних платежів, і не на оплату газу. Якщо ці кошти знайти і куди вони пішли, можливо, ще правоохоронці займуться цим питанням, – підкреслив Олександр Ломако.

 Частина цієї суми, як і на будь-якому іншому теплогенеруючому підприємстві – непогашена державою різниця в тарифах, накопичена за кілька років утримання тарифів спочатку на прохання центральної влади, а тепер через воєнний стан. В бюджеті на 2023-ій видатків на цей напрямок не закладено, натомість, обігові кошти в контексті розрахунків за газ та підготовку до наступного опалювального сезону нині особливо важливі, підкреслив виконуючий обов’язки міського голови.

– Є інформація публічна, яка була озвучена на засіданні правління АМУ Олексієм Чернишовим, голова НАК “Нафтогаз України”, потім її підтвердив профільний міністр, але проєкту рішення досі немає я маю на увазі рішення “Про зміни до державного бюджету України”.  Відповідно, це важливе питання для функціонування і Водоканалу, і ТЕЦ, і Облтеплокомуненерго на прикладі Чернігова і важливо, щоб ці кошти підприємства отримали до початку нового опалювального сезону. Тому щоб, можливо, якось пришвидшити цей процес, ми розробили звернення, в робочому режимі просимо розглянути Уряду питання компенсації різниці в тарифах, бо це зобов’язання взяла на себе держава, – зауважив Олександр Ломако.

Відповідне звернення до Кабінету Міністрів обранці підтримали одностайно, 24-ма голосами “за”. Що стосується теми ТЕЦ, то головуючий публічно звернувся до правоохоронних органів і щодо ігнорування Техновою від квітня будь-яких запрошень на наради, комісії, а відтепер і сесії – звіт керівника підприємства, який так і не прийшов на засідання, депутати ініціювали за місяць, 2 травня, заздалегідь його про це поінформувавши.

Це халатне ставлення до своїх обовʼязків і неповага та халатне ставлення до громади міста. Тільки після наполягання профільного заступника вони почали проводити гідравлічні випробування і хоч якось готувати підприємство до зими, і що найгірше – не постачають гарячу воду, не виконують взагалі свою функцію, мешканцям міста . Тому необхідно працювати над тим, щоб привести до тями орендаря, який хоче віддати ключі нам і піти, а я думаю що він має відповідати ще і давати інформацію, як вони довели до такого стану підприємство, яка структура цих боргів, і які платежі протягом останнього року вони зробили, не пов’язані з базовими затратами на зарплату і енергоносії, – констатував в.о. Чернігівського міського голови.

 Попри те, що міська рада на сесії 30 березня вирішила не розривати угоду достроково через невиконання Техновою своїх зобов’язань по передачі комплексу, сама Технова на своїй сторінці у Фейсбуці зазначає, що вважає договір оренди припиненим від 31 березня 2023-го, а ЄМК повернутим, адже каже, зі свого боку зробила все необхідне. Власне ж, строковий термін договору оренди від 25 грудня 2000-го року має закінчитися 20 серпня 2023-го. Аби комунальне підприємство, на яке передають комплекс Чернігівської ТЕЦ, могло запрацювати, цього дня в новій редакції затвердили і Програму забезпечення діяльності “Теплокомуненерго”.

Ми передбачаєм кошти комунальному підприємству на два, майже три місяці для того, щоб воно почало працювати, тому що в серпні, у вересні і в жовтні, зрозуміло що дохід буде мінімальний, і коштів буде не вистачати на виплату заробітних плат, підготовку комплексу до опалювального періоду ну і всякі виплати попередні за природний газ, електроенергію, яку вони будуть споживать при підготовці комплексу до опалювального періоду, – зазначив заступник Чернігівського міського голови Віктор Геращенко.

 Профільний заступник міського голови зазначив, що ті 90 млн гривень, які було закладено раніше у статутний фонд комунального підприємства передбачають лише капітальні реконструкції, напрямком яких місто поступово займається, заручившись підтримкою партнерів.