Фокус уваги на якісну аналітику. У Чернігові відбувся національний форум «DataUAction», де презентували механізм збору аналітичних даних стану і спроможності громад. Активні громадські діячі, представники влади, бізнесу відкрито та прозоро говорили про цілісне бачення стратегії відновлення України.
– Це аналітика як перший крок до відновлення, це продовження нашої такої глобальної ініціативи. Це платформа для координації гуманітарних місій і процесів відновлення України, яка допоможе налаштувати прямі зв’язки між усіма стейкхолдерами. Тому що ми, насправді, маємо багато ресурсів, але їх нераціональне використання викликає більше розрізненість і розпорошення цього ресурсу і, відповідно, дуже низьку ефективність наших реальних дій, – розповіла голова правління ГО «Ліга ділових та професійних жінок України» Юлія Заїка.
Нині важливо почути одне одного та сформувати стандарти швидкої реакції на зміни, що відбуваються в державі, переконані організатори. Як практичний компонент — пілотно запущені опитувальники за вісьмома напрямами: медицина, економіка малого й середнього бізнесу, соціальна сфера, екологічна тощо. Охоплюють вони всіх представників процесу. До прикладу, у галузі освіти збирають відповіді як керівників закладів, так і дітей, згодом – і батьків.
– Оця недолугість системи має бути виправлена, оцей атавізм, який віджив, збирання статистичних даних, які не опираються на реальну потребу, бо вона швидко не оновлюється, а ситуація змінюється кожного дня. Один “приліт” – і в громаді ситуація кардинально змінилася. Відбуваються міграційні процеси, це безпекові фактори. Ми, якщо говоримо про Чернігівщину, Сумщину, Харківщину, схід країни, розуміємо, що це прикордоння, ми не змінимо кордони, і тоді ми маємо стратегічно подумати про те, яка відмінність цих регіонів має бути, для того, щоб уся країна спрацювала на зміцнення цих кордонів, – зазначила Юлія Заїка.
Якісна аналітика — початок плідної роботи. Учасники форуму, які також долучені до проєкту, говорять про важливість розуміння масштабів відновлення та системне мислення в цьому напрямі.
– Команда, яка працює над проєктом з аналітики, вона йде по свіжих слідах, ще ніким не створених, не натоптаних. Це процес творчий, це процес похибок, помилок, пошуків, гіпотез, тестування гіпотез. І в оцьому процесі дуже важливо творити спільне, колективне, командне, – каже менеджерка з фасилітації Валентина Перерва.
– Сьогодні в нас 749-й уже день війни, і з одного боку ми розуміємо, що війна все ще триває, але вже зараз, й Україна в цьому унікальна абсолютно – відновлення вже йде. І цей форум важливий тим, що треба зафіксувати через два роки війни, що вже зруйновано, зрозуміти, що вже зараз можна відбудувати і які мають бути плани на майбутнє, з урахуванням достатньо високої, щоби я не сказала, тотальної невизначеності процесів, – підкреслила докторка економічних наук, професорка бізнес-школи Українського католицького університету Олександра Ляшенко.
За підсумками форуму буде підготовлено пропозиції до офісу Президента та Кабінету Міністрів України щодо стратегії відновлення та розвитку регіонів і громад, адже за словами Юлії Заїки, має бути спільне розуміння реальності нашої держави та стратегічних пріоритетів.