Відмовляються повертати державі храми, договори оренди яких закінчилися ще півтора роки тому, у вересні 2021-го. Мова про Спасо-Преображенський собор, Троїцький та Єлецький монастирі, а також Чернігівську єпархію Української православної церкви, представники якої 28 березня не з’явилися на відповідну комісію за участі Міністерства культури та власне балансоутримувача пам’яток – Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів Стародавній”. Тепер заповідник позиватиметься до релігійної громади, аби УПЦ таки повернула заповіднику майно.
-Перед самим початком засідання від УПЦ поступив лист, що вони не з’являться на засідання комісії і не згодні із поверненням майна і повідомили про те, що вони звернулися до суду із двома вимогами. Перша вимога це все таки заключення договорів на правах безоплатного користування по старому, і друге вони звернулися щоб не вилучали майно до рішення суду. Суд прийняв їхнє клопотання, але у проханні не вилучати відмовив. Тобто майно, так як немає вже ніяких договірних відносин у всіх релігійних громадах, повертається балансоутримувачу, тобто заповіднику, – розповідає в.о. генерального директора НАІЗ “Чернігів стародавній” Володимир Хомич.
Йдеться як про Українську православну церкву, так і Православну церкву України. До речі, ПЦУ підписали акт передачі майна і нині в процесі укладання договорів за новим законодавством, що передбачає певну плату за користування пам’ятками. Що ж стосується УПЦ, то за словами Володимира Хомича, за фактом їх неявки був складений відповідний акт і наразі є повний пакет документів, які мають спрямувати до суду для вирішення цього спору. У свою чергу, Чернігівська єпархія УПЦ подала три позови до Господарського суду Чернігівщини щодо визнання поновленими договорів із заповідником про оренду на безоплатній основі, як і раніше згідно із Законом України “Про свободу совісті і релігій”.
–Дійсно, ми не погоджуємося що ми маємо укладати договори оренди і використовувати ці пам’ятки архітектури на підставі ЗУ “Про оренду державного комунального майна”. Справа полягає в тому ще, що починаючи з 88, 90, 91, 92 року управління Чернігівської єпархії отримувало ці пам’ятки архітектури в безоплатне безстрокове користування на підставі рішень Чернігівської обласної ради, були складені відповідні акти приймання-передачі і з того часу по сьогоднішній день ми користуємося, – зазначає адвокат Чернігівської єпархії УПЦ Олександр Шамко.
Позицію, що договірні відносини треба укладати за новими вимогами закону, розділяє і Міністерство культури. До того ж, вартість оренди культових споруд порівняно невелика і становить 0,01% від оціночної вартості пам’ятки на рік, зазначають у заповіднику.
– Наприклад, ми рахували приблизно, якщо Троїцький комплекс увесь, це 11 пам’яток, то це приблизно по старих оцінках десь 26 тисяч на рік, Єлецький монастир, там 6 пам’яток, це там десь 12-14 тисяч на рік.
Все ж, документи на оформлення договорів оренди за Законом України “Про оренду державного комунального майна” Чернігівська єпархія УПЦ подала. При цьому, днями вивезла мощі трьох чернігівських святих, а саме святителя Феодосія, преподобного Лаврентія і Філарета Гумілевського, із Троїцького собору.
–Мощі нікуди не зникали, мощі знаходяться в місті Чернігові на поклонінні віруючих. Уже великий період часу, ще з минулого року, люди звертаються до владики Амвросія з проханням надати можливість помолитися святителю Феодосію в іншому храмі. Вони щас знаходяться на сьогоднішній день у храмі Всіх святих чернігівських. Вони до Троїцького собору не мають ніякого прямого відношення, ні місця зберігання, ніякого, – каже секретар Чернігівської єпархії УПЦ Ігор Пидан.
У єпархії зазначили, що це рішення тимчасове і не порушує закону, а через певний час мощі повернуть на місце. Водночас, як повідомляють у “Чернігові стародавньому”, оскільки святі свого часу були поховані у склепі храму, вони є частиною музейного фонду України і належать всьому народові, а не лише релігійній громаді. А тому їх перенесення потрібно погоджувати, навіть для хресної ходи територією монастиря на день святителя Феодосія.
– Отакі тимчасові переміщення, коли були, так сказать спокійні часи, і була якась певна стабільність, ми не піднімали цього питання, а зараз це питання ми піднімаємо тому що може виникнути така ситуація, що взагалі їх можуть вивезти невідомо в якому напрямі і з якою метою. УПЦ розуміє що треба їй покидати ці храми і от потихеньку уже треба вивозити найбільш цінне. Насамперед, оці мощі, а потім можливо і іконостаси, і ікони, і інші музейні предмети, – підкреслює завідувачка відділу музейної та науково-фондової діяльності НАІЗ “Чернігів стародавній” Ольга Травкіна.
Тому заповідник зі свого боку вирішив порушити це питання, поки що без правоохоронних органів, і звернувся до начальника Чернігівської ОВА з проханням допомогти повернути мощі святих до храму, в якому вони зберігалися споконвіків.