ТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

Економія на опаленні: чим може обернутися регулювання тепла у багатоповерхівці?

Featured Video Play Icon

Погодні умови кінця січня-початку лютого, з постійним коливанням температури між плюсовими і мінусовими значеннями, спонукають містян шукати способи зекономити на оплаті тепла. Втім, переважна більшість багатоповерхівок Чернігова оснащена нерегульованими системами теплопостачання, тобто зміна теплового режиму в помешканнях можлива лише за умови зміни температури теплоносія.  Через бажання мати в платіжках менші суми, споживачі тепла намагаються, власноруч за допомогою запірної арматури (засувки)  скоригувати кількість тепла, що потрапляє в будинок.

– Запірна арматура, розташована перед вузлом комерційного обліку, призначена лише для перекриття потоку теплової енергії в будинок. В разі проведення ремонтних робіт або в виникненні аварійних ситуацій. Конструкція запірної арматури не передбачає її використання у напів закритому стані. Есплуатація арматури в такому режимі призведе до її руйнування і як наслідок до неможливого перекриття постачання теплоносія у разі ремонтних робіт або виникнення аварій, – зазначає провідний інженер служби з режимів та пусконалагоджувальних випробувань АТ «ОТКЕ» Юрій Кравченко.

Теплопостачальники наголошують, що Правила технічної експлуатації теплових установок та мереж недаремно забороняють несанкціоновані втручання в роботу системи опалення, адже їх відчують як жителі даного багатоквартирного будинку, так і мешканці прилеглих. Температура у помешканні може  значно відрізнятися від звичної їм – у одних споживачів може бути надміру тепло, в той час як інші скаржитимуться на холод. 

Регулювання самостійне – це не передбачено, воно фактично заборонено. Взагалі передбачено, що за статтею 103.3 Кодексу про адміністративне правопорушення, за розбалансування та втручання в мережі теплозабезпечення передбачена адміністративна відповідальність. Відповідальність передбачає за собою притягнення до адмінвідповідальності і накладання штрафу, – каже заступник директора КП «Теплокомуненерго» ЧМР з договірної роботи та правових питань Павло Руденок.

Йдеться про  майже 2500 гривень для громадян та понад 4000 для посадових осіб. Окрім цього, абонент також має сплатити і витрати для нормалізації теплового забезпечення будинку. 

В такому випадку різниця на затрачений об’єм води та температуру роботи, які потрібні були призвести для нормалізації, відновлення та постачання нормальної температури, будуть покладені також на тих споживачів, які безпосередньо втрутилися, – зауважив заступник директора КП «Теплокомуненерго» ЧМР з договірної роботи та правових питань Павло Руденок.

Тож  тепловики закликають споживачів не втручатися в систему теплопостачання.  І підкреслюють – запірна арматура призначена для перекриття потоку теплової енергії в будинок лише в разі проведення ремонтних робіт або  виникнення аварійних ситуацій. Проте, способи раціонально використовувати тепло  – є – система автоматичного регулювання або індивідуальний тепловий пункт. За словами голови одного з чернігівських ОСББ, обладнання і програмована автоматика буде подавати лише необхідну кількість теплоносія в будинок,  відповідно до зовнішньої температури. Що допоможе  мешканцям будинку зекономити до 30% на оплаті тепла .

Індивідуальний теплопункт має зовнішній датчик тепла. В управлінні теплопунктам закладено графік теплового постачання на будинок, який відповідає тепломережам і він регулює щогодино та щохвилино корегує тепло. Скажімо так, на будинок вийшло сонце, воно не так гріє, але воно все ж таки дає можливість і не виморозити будинок, тому цьому будинку не потрібно стільки тепла, ніж сусідньому, який стоїть за хмарами, – уточнює голова правління ОСББ “ВЛАСНИК-24” Юліан Комков.

Індивідуальний теплопункт цього ОСББ має також  2 насоси, які працюють цілодобово весь опалювальний сезон, що дає можливість рівномірно прогрівати будинок .

Якщо в нас, наприклад, будинок перегрітий, засувка закриває повністю теплопостачання, насоси циркулюють всередині контура будинку. Тобто, ні на одну хвилину не зупиняється циркуляція теплоносія в будинку. Як тільки він падає, датчики всередині регулюють подачу циркуляції тепла. Як тільки він знижується від заданого, теплопункт додає небагато теплоносія, – уточнив Юліан Комков.

Питання економії на опаленні потребує комплексного підходу – за бажанням мешканці багатоквартирних будинків можуть встановити індивідуальний тепловий пункт. При цьому,  варто звернути увагу на стан утеплення стін, підвалів, горищ,  а також вікон та дверей, аби тепло утримувалось всередині будинку.