НовиниТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

До 20 годин у блекаут: у школі №33 Чернігова встановили сонячні панелі

Featured Video Play Icon

Потужні сонячні панелі з акумуляторами встановили у Чернігівській школі №33. Їхнє використання дозволить навчальному закладу працювати в автономному режимі впродовж 20 годин. Нині нове обладнання вже забезпечує роботу системи вентиляції та подачу світла в шкільне укриття. Нагадаємо, саме тут в лютому-березні 2022-го від масованих рашистських обстрілів ховалися сотні містян.

Коли під час активних бойових дій в підвалі знаходились 250 людей, адміністрація школи і вчителі були разом з жителями мікрорайону, були діти, були люди похилого віку, і цього дуже не вистачало. І тому, оскільки ситуація ще є, ми знаємо, що може не бути світла, ми працюємо в очному режимі, і для забезпечення освітнього процесу, і в такій ситуації, це просто необхідно, – зазначила  директорка Чернігівської школи №33 Лариса Лесун.

33-тя школа стала другою в місті, де з’явилося альтернативне джерело живлення. Зараз тут функціонують 20 сонячних панелей з потужністю 10 кіловат. Їх встановили у межах першої частини проєкту «Energy for Ukraine» за підтримки благодійного фонду “Nova Ukraine”. Виконання робіт, передбачених другим етапом проєкту, благодійники  розпочнуть незабаром – встановлять таку ж кількість панелей та додаткові акумулятори, що дозволить забезпечити максимальний запас електроенергії.

Це проєкт, який був запропонований нашими американськими спонсорами, компанією «Nevados», яка займається певними проєктами в сонячній енергетиці в Штатах саме як комерційна компанія. Вони зараз активно займаються збором коштів на ці проєкти. Саме цей проєкт цієї школи в Чернігові передбачає два етапи, зараз реалізований перший, на нього пішло приблизно 25.000$. Другий буде приблизно такий самий, трішечки менше за вартістю, – повідомила керівниця проєкту «Energy for Ukraine» Олена Дрозд.

Як розповів представник підрядної організації, Олексій Шишканов, після виконання другого етапу проєкту вони планують збільшити кількість  споживачів альтернативного джерела енергії.

Загалом, установка може працювати спокійно 10 годин, у залежності від навантаження. Другий етап – така ж система потужністю плюс 10 кіловат та 20 кВт-год резерв. Додатково обиратимуть споживачів, що працюватимуть в автономному режимі, – розповів представник підрядної організації Олексій Шишканов.

33-тю школу обрали не випадково. Головний критерій – наявність великого укриття, яке необхідно забезпечувати світлом під час планових або аварійних відключень. Як розповів начальник управління освіти Василь Білогура, напередодні встановлення сонячних панелей у навчальному закладі капітально відремонтували покрівлю.

На цьому навчальному закладі ми відпрацюємо пілот, у нас є попередні розмови про те, щоби проаналізувати і несущу спроможність, і стан покрівель на інших навчальних закладів. Звісно, аналізуючи потреби по кожному об’єкту, ухвалюючи рішення, який навчальний заклад, тут місто буде долучатися в підготовці якраз стану покрівлі, для того, щоб далі можна було реалізувати проєкт по встановленню панелей і не турбуватися, що через досить короткий час треба їх буде демонтувати, для того, щоб зробити обслуговування чи ремонт покрівлі, – зауважив начальник управління освіти ЧМР Василь Білогура.

Допомагає налагодити комунікацію місцевої влади з благодійниками волонтер Ілля Деречин. Нині він активно залучає міжнародні організації, аби ті підтримували Чернігів, який став для нього другим домом після того, як рідне місто Іллі опинилося в російській окупації.

– У цьому проєкті я виступаю, як експерт, тому що я з галузі сонячної енергетики і вважаю дуже важливим забезпечити всі заклади шкільного навчання, лікарні автономними системами живлення з огляду того, що наша інфраструктура енергетична страждає від обстрілів російської федерації. Такого роду проєкти нададуть змогу не тільки автономно живитися, але і в подальшому економити, зекономити кошти на електропостачання, – каже волонтер Ілля Деречин.

Василь Білогура підтверджує: функціонування системи автономного живлення у цій школі дозволить заощадити значну частину коштів та, у майбутньому, направити їх на розвиток системи освіти.

Попередньо ми дивилися по середньому споживанню річному електроенергії, і я думаю, що після завершення цього проєкту, якщо система буде функціонувати так, як проговорювали, це дасть можливість економити десь 25 %, до 30% річного споживання електроенергії навчального закладу, це досить суттєва економія, – підкреслив Василь Білогура.

Також спільно з партнерами по проєкту управління освіти обговорило включення в навчальний процес уроків із зеленої енергетики. Основна ідея полягає в тому, щоб ознайомлювати учнів з системою альтернативних джерел енергії.