Майданчик для зміцнення культурних зв’язків між народами двох країн. У стінах Чернігівського обласного музично-драматичного театру імені Шевченка відбувся чесько-український «Фестиваль Взаємності». Упродовж трьох днів на глядачів чекали постановки, концерти, кінопокази, майстер-класи для дітей та дорослих, а також виставки. Свої роботи презентували митці із Чехії та України, зокрема ті, хто вимушено залишив країну через війну. За словами організатора заходу, театрального режисера Давіда Зелінки, задум провести фестиваль виник у нього 2023-го, під час гастролей в Ужгороді. Цю ідею підтримали чеські митці та благодійні фонди.
Наші голоси, України й Чехії, тепер пов’язані, бо дуже багато українців прийшло до Чехії, вони принесли багато нового, цікавого, як енергії, як спосіб роблення театру й бачення театру. І в нас також є щось, чого немає в Україні. Отже, ми можемо ділитися всім тим. І також наші голоси будуть пов’язані в наступних роках. Отже, важливо приїжджати, щоб ділитися, пізнавати один одного — що потрібно Україні, що потрібно нам, чим ми можемо ділитися, щоби в майбутньому ми могли співпрацювати й підтримати один одного, — говорить Давід Зелінка, організатор «Фестивалю взаємності».
«Фестиваль Взаємності» став не лише мистецькою платформою, а і простором для рефлексії та обговорення актуальних проблем насамперед життя в умовах війни. У його межах на сцені драмтеатру виступали колективи з Праги, Брно та Чернігова. Зокрема, актори чеського театру «Лішень» підготували для публіки лялькову інсценізацію за мотивами давньоіндійського міфу про принцесу Савітрі, яка рятує свого чоловіка від полону та смерті. Гра різнокольорових рухомих тіней супроводжувалася оповіддю та автентичними звуками.
Ми не дискутували довго ні про «прильоти», ні про загрози. Ми просто вирішили і приїхали сюди. Ми розуміли, що тут можуть бути різні ризики. Навпаки, ми захоплюємося чернігівцями, тому що вони живуть у цій ситуації вже 2 роки, не залишають своє місто, і ми дуже раді, що ми можемо бути тут із ними, — каже Павел Новак, актор театру «Лішень».
Попри складний час, особливо з огляду на останні події, які відбулися в нашому місті, проходження цього фестивалю збагачує наше культурне життя, наш культурний простір. Тому наші чеські, ми можемо сказати, друзі, ми за два дні дуже добре спілкувалися, привезли нам свій погляд на сьогоднішній стан світу. Ми їм вдячні за це. І ця підтримка, творча, вона так само має велике значення сьогодні, — зазначає Андрій Бакіров, художній керівник Чернігівського обласного музично-драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка.
Загалом, чесько-український театральний «Фестиваль Взаємності» проводиться у 5-ти містах України з 12-го до 28-го квітня. Окрім чернігівців, його вже відвідали мешканці Рівного та Житомира. Далі митці вирушать до Києва та Івано-Франківська.