ТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

ВІЛ-інфекція та СНІД: яка ситуація у Чернігові та де можна пройти тестування

Featured Video Play Icon

Понад чотири тисячі людей хворіють на ВІЛ та СНІД у Чернігівській області. І нині ця цифра невпинно збільшується. Щороку 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом аби вкотре привернути увагу суспільства до цієї недуги та  мотивувати громадян вчасно пройти діагностику.

Це не боляче. Зробимо вам тест.

Потрібно щоби кожна людина знала свій статус. Вона повинна хоча б раз у рік обстежуватися на ВІЛ-інфекцію і гепатити. Поширеність на сьогодні в нас дуже висока в області, війна зробила свій вплив, тому що це й сексуальне насильство, це і травми, й оперативні втручання, тому кількість пацієнтів збільшується, – розповіла завідувачка відокремленого структурного підрозділу «Центр протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та гепатитів» КНП «Чернігівська обласна лікарня» Ірина Тесленок.

Основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції — через кров, статевим шляхом або від інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодовування. Підступність вірусу імунодефіциту в тому, що вже заражена людина може не знати про це й не мати ніяких відповідних симптомів упродовж багатьох років. За словами лікарів, коли в людини знижується імунітет і вона все ж звертається до медзакладів — найчастіше це 3–4 стадія хвороби.

Так, це невиліковна хвороба, але якщо приймати терапію, яка надається на сьогодні безкоштовно, людина має шанс на повноцінне життя, на народження здорових дітей і, приймаючи таблетки, вона становить через, мабуть, місяць 2–3, вона ставиться не заразною для оточуючих, – зазначила Ірина Тесленок.

ВІЛ-позитивні люди потребують підтримки, розповідає голова правління благодійної організації «Чернігівська мережа» Анжела Мойсеєнко. Один із напрямків роботи їх команди — створення толерантного середовища для тих, хто живе із цим статусом.

У нас працюють і соціальні працівники, і психологи, оскільки звісно, лікарі консультують, вони призначають лікування, але в людей залишається багато питань і страхів: як поводитись у тій чи іншій ситуації, чи використовувати презервативи, коли їх партнер також має ВІЛ-інфекцію. Тому дуже часто люди звертаються за підтримкою. Плюс ми нагадуємо приїхати за ліками, відвідати лікаря. Ми дуже тісно працюємо з медичними установами, створені мультидисциплінарні команди, – повідомила голова правління БО «Чернігівська мережа» Анжела Мойсеєнко.

Зробити крок до знання свого ВІЛ-статусу та пройти тестування можна в сімейного лікаря, у кабінеті довіри, у центрі СНІДу тощо. Лікування та профілактика хвороби повністю безкоштовна для українців.