В новому навчальному році 2024/2025, що розпочнеться 2-го вересня і триватиме до 30-го червня, всі заклади загальної середньої освіти Чернігова працюватимуть в очному форматі, крім гімназії №4 – там організувати офлайн-навчання неможливо через відсутність укриття у власній будівлі, а також у пішій доступності, як це визначено Кодексом цивільного захисту населення. Відповідне рішення ухвалили на засіданні виконавчого комітету 30-го серпня.
– Звісно, пріоритетним було, є і залишається, і думаю, що буде на майбутнє для міської влади, це організація найбільш якісних умов для навчання, найбільш якісною є очна форма роботи. Звісно, треба враховувати безпекові умови. На сьогодні в кожному закладі освіти, який пропонується до роботи в очній формі, створено найпростіше укриття, відповідно актами обстеження співробітниками ДСНС, Головного управління Національної поліції, про що є підтвердження, їх обстежено на можливість до використання і рекомендовано до використання, – повідомив начальник управління освіти ЧМР Василь Білогура.
Форма навчання по всіх школах, гімназіях і майбутніх академічних ліцеях, за словами начальника управління освіти, визначалася відповідно до чинних вимог законодавства і може бути змінена впродовж року. Згідно з постановою Кабміну №841 від 23-го липня 2024-го, забезпечити організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації мають обласні військові адміністрації разом із засновниками закладів освіти. Однак, приймати рішення місто було вимушене самостійно, йшлося на засіданні.
– Уряд чітко визначив, що питання безпеки, а від питання ж безпеки залежить і питання формату освіти – для цього є військові адміністрації. Ну, тут написано обласним, у нас ще є недолугий орган – міська військова адміністрація в місті Чернігові, теоретично, вони б мали б визначити це питання, тому що ми прикордонна область, якщо хтось забув, я нагадую, і це не функція місцевого самоврядування, очевидно, визначати, наскільки безпечно в цій прикордонній області за 70 км, чи 80 від кордону з російською федерацією дітям ходити в школу. Але, я змушений констатувати факт, що і міська, і обласна військові адміністрація самоусунулися від цього процесу, – зазначив в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Виконувач обов’язків міського голови каже, якщо торік питання ухвалювали на основі рішення ради оборони області, то нині вони не отримали жодного конкретного документу від ОВА, щоби давав розуміння, в якому форматі можуть працювати навчальні заклади Чернігова. Тільки лист, надісланий напередодні ввечері, де громаді доручають із цим визначитися.
– Я хочу чітко заявити, що сьогоднішнім рішенням….. міський виконком приймає формат роботи очний, і з понеділка наші діти підуть навчатися в школи в очному режимі. Навіть, при тому, що не всі процедури, які визначені постановою Кабінету Міністрів, через незалежні обставини, були дотримані. Як завжди, уже ми бачили це не неодноразово і не вперше, місцеве самоврядування в місті Чернігові попри всі обставини, приймає відповідальні рішення, зважені в інтересах наших людей, тому що це єдиний сьогодні орган в Україні робочий, який має зв’язок з громадою, з людьми, з їхніми проблемами. Ми не допустимо в нашому місті чиновниками, які не виконують свої обов’язки зриву початку навчального року, – підкреслив Ломако.
Враховуючи, що рішення з боку військової адміністрації не було, це питання попередньо розглянули на міській комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, до якої входять, зокрема, фахівці з різних державних органів, дотичних до безпеки, які рекомендували школам навчання в очному форматі. На сьогодні це про якісну освіту, живе спілкування і відчуття нормальності, попри війну, і питання, що стосується десятків тисяч жителів міста, зазначили на виконкомі.