– Виклав у групу, люди зацінили, почитали, кажуть, пиши далі. Як тут далі не писать? Друзі накидали мені грошей на перший наклад, я його просто видав, роздав книжки, потім був другий наклад, потім видавництво подзвонило, написало. Якось воно закрутилося і я вже не міг зіскочити, – розповідає письменник, військовослужбовець Дмитро Висоцький.
Свою першу повість “Кіптява” у стилі вестерна-робопанка з відсилками до нинішньої війни Дмитро Висоцький писав з телефону, у вільну хвилину на службі. Сьогодні його книжка, що зароджувалася з ідей мультфільму, колекційних іграшок, максимум, буклету – лідерка в номінації “Відкриття року” чернігівського літературного конкурсу “Книга року-2023”, яка вже дала поштовх наступному рукопису.
– Для мене це знак того, що, мабуть, не дарма, мабуть треба продовжувати щось. Можливо, людям буде цікава нова книжка, – зауважив Дмитро Висоцький.
Конкурс, який вже впродовж 25-ти років обирає кращі твори авторів і авторок Чернігівщини, традиційно відзначив своїх лауреатів і лауреаток в міській бібліотеці ім. Михайла Коцюбинського.
Проза, поезія, публіцистика та науково-популярні видання, дитяча література, а також порівняно нові – про російсько-українську війну, відкриття року та майбутня книга, тобто рукописи, гідні побачити світ. Цьогоріч в семи номінаціях з-поміж 34-ох робіт експертне журі, до якого входять письменники, науковці, громадські діячі, культури та науки, відібрало 17 переможців і переможниць.
– Чернігівщина завжди народжувала талановитих людей і серед номінантів, лауреатів є автори, які вже видали багато книжок, які відомі, але і відкриття є, тобто є незнайомі імена, незнайомі автори. Я, наприклад, дуже пишаюся, рукопис минулорічного переможця надрукували і видали книжку. Хіба це не перемога? Це дуже важливо для автора, що книга знайшла свого читача, – зазначила директорка Чернігівської міської комунальної централізованої бібліотечної системи Ганна Пушкар.
Має “Книга року” і особливу відзнаку. Цього разу гран-прі журі одностайно присвоїло науковій праці трьох істориків, що була видана до 400-річчя надання Чернігову Магдебурзького права – збірнику документів, які слугували підґрунтям місцевого самоврядування за європейським зразком.
– Чернігів впродовж багатьох століть належав до європейського культурного простору, існує навіть така думка серед фахівців, що Європа закінчувалася там, де проходив кордон між Магдебурзьким правом і його відсутністю над цією книгою ми разом з моєю ученицею Ганною Домановою почали працювати ще років 10-15 тому, ну і в результаті ми зробили максимум можливого сьогодні зібрали все, що змогли знайти і все, що мало відношення так або інакше, до Чернігова магдебурзького. На заключному етапі до нас двох приєднався ще й київський відомий вчений Юрій Мицик. Тобто нас троє, книга одна на всіх, – підкреслив професор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Олександр Коваленко.
За словами Олександра Коваленка, для нього це далеко не перша “Книга року”, однак кожна її відзнака вартує чимало.
– Це визнання нашого доробку. Це наснажує, дозволяє планувати наступні видання. Сподіваюся, вони незабаром з’являться, – сказав Олександр Коваленко.
Додамо, наразі бібліотекою вже відкритий прийом творів на “Книгу року-2024” – до весни 2025-го автори і авторки, чия діяльність пов’язана із Черніговом та Чернігівщиною, можуть подавати на конкурс свої книжки, видані впродовж цього року.