Дев’яносто восьмий сезон для Чернігівського драмтеатру, якого могло не бути, попри все, стався і закінчується, традиційно, прем’єрою. Виставу “Алло” за однойменною п’єсою сучасного українського драматурга Сергія Пономаренка, яку гратимуть вже 27 та 29 червня, режисерка Маргарита Савенко поставила фактично за три тижні – на заміну тій, яку готували в рамках грантового проєкту, і що стала неможливою через мобілізацію наприкінці травня одразу сімох акторів. Про це повідомили шевченківці на підсумковій пресконференції.
– Ми великий театр і в нас великі полотна, то навіть, відсутність одного актора вона завжди нам дуже-дуже б’є по наших по нашій роботі. Ми переорієнтувалися буквально впродовж доби, провели розмову з нашими британськими партнерами і взяли на себе зобов’язання випустити дві прем’єрні вистави. Це “Алло” в постановці пані Маргарити Савенко і одразу після нашої відпустки – вистава …”Молочайник” в постановці пана Андрія, – повідомив директор Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка Сергій Мойсієнко.
– Це такий був експеримент як для мене, так і для акторів, коли ми зрозуміли, що часу обмаль, всі почали хвилюватися, встигнемо, чи ні. Але в нас всього два персонажі, це Марго та Фелікс, які живуть в бункерах після ядерного вибух. Вони не бачать не одне одного, всю виставу спілкуються тільки по телефону і за рахунок цих розмов вони закохуються, сваряться, починають жити. Жити як звичайні люди, жити як люди, які жили до війни, – зазначила режисерка Маргарита Савенко.
За словами режисерки, незважаючи на сюжет картини, вона більше позитивна і романтична, та про те, що пережити все можна тільки разом.
На сьогодні у чернігівському театрі, як зазначив його директор, лишилося вісім акторів-чоловіків, п’ятеро з яких пенсійного віку, а включно зі звукорежисерами та монтажниками в лавах Збройних сил України служать 18 співробітників. Тож заклад переглядає репертуар, шукає і готує заміни, та ставить, зокрема, виключно жіночі п’єси, якою буде і згаданий “Молочайник”, що презентують у серпні.
Попри руйнування, яких зазнала будівля 19-го серпня минулого року внаслідок російського ракетного удару, театр з допомогою донорів і партнерів зміг зберегти своє функціонування і паралельно відбудовуватися: поступово замінити вікна та двері, систему опалення, перекрити дах та відновити покази у великій залі.
– Зараз це складний період і безумовно, сьогодні, підводячи підсумки 98-го сезону хотілося більше говорити про творчість, але на нашу долю випав саме такий сезон, за який ми зберегли театр, в першу чергу, як не тільки приміщення, але як функціонально творчу одиницю, – зауважив режисер, художній керівник Андрій Бакіров.
– Театр працює, театр не зупинився. Ми сьогодні граємо декілька вистав, які ми можемо грати, завтра ми будемо грати більше, післязавтра ще більше. Чернігівський театр це, дійсно, символ нескореності і боротьби заради українського мистецтва, взагалі, як твердження стійкості і готовності виживати і працювати в любих умовах, – підкреслив директор Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка Сергій Мойсієнко.
Загалом, у цьому театральному сезоні, починаючи від вересня 2023-го, чернігівський драмтеатр презентував чотири прем’єри і закриє його п’ятою, близько десятка концертних програм з оркестром, мав зимові і травневі гастролі на великих театральних майданчиках країни.