Сезон баштанних культур у розпалі. В останній місяць літа чернігівці активно смакують як кавунами, так і динями. І поки одні купують їх у супермаркетах, інші надають перевагу ринку, адже довіряють тутешнім продавцям.
– Я завжди беру в цьому місці, смачні були, все добре. І дітям давала.
Географія походження баштанних культур доволі широка. На одному з чернігівських ринків продають кавуни та дині вирощені як в Україні, так і привезені з-за кордону.
– Кавуни одеські, тонкошкірі, солодкі, дуже гарні. Червоний кавун, дуже солодкий. Диня теж одеська, амал, солодка, – розповідає продавець Владислав.
– Кавуни їдуть з Одеси. Скоро підуть з Умані, Черкащина. Дині є з Узбекистану, є з Одеси, наші дині — це узбецький сорт амал. Кожен рік їх продаємо, раніше вони були з Херсона, але цьогоріч поки що з Одеси, – додає продавець Олександр.
Продавці зазначають: порівнюючи з минулим роком, ціни виросли. Це пов’язано із логістичними труднощами та підривом Каховської ГЕС, унаслідок чого затопило десятки населених пунктів, зокрема й місця вирощування баштанних культур.
– Скільки коштують кавуни? 25 гривень за кілограм. А дині? Дині по 40, – уточнює Віктор, продавець.
– По цінам трохи дорогувато. Кавуни по 25, наші дині по 50. Трохи вже дешевше стало, були по 65. А узбецькі дині завжди дорогі були, вони по 90, – зазначає Олександр, продавець.
Аби гарантувати покупцям, що продукція безпечна для здоровʼя, раз на десять днів лабораторія, що знаходиться на території ринку, бере баштанні культури на аналіз. Фахівці зазначають: норма концентрації нітратів у кавунах — до 60 міліграмів на кілограм, а в динях — до 90. Після перевірки продавцям видають відповідний документ.
– Лабораторія перевіряла. Диня, кавун. Норма, бачите, сьогоднішнім числом.
Загалом, семикілограмовий кавун на чернігівському ринку можна купити за 175 гривень, а за диню, вагою у два з половиною кілограми, доведеться віддати від 100 гривень за українську до 225 за узбецьку.