На Чернігівщині набирає обертів проєкт «Жінки — агенти соціальної згуртованості та відновлення в громадах», який реалізовує громадська організація «Центр гендерної освіти» за підтримки ПРООН та уряду Франції. Головне завдання проєкту — розширити участь жінок у процесах відновлення громад. У межах цієї ініціативи проходить низка тренінгів. На одному з них учасниці змогли покращити свої знання з гендерно орієнтованого врядування, розроблення місцевих політик та бюджетування.
– Жінки можуть посилити свої компетенції, набути нових знань із впровадження гендерного підходу в місцеві політики. Проєкт також включає соціологічне дослідження, тобто ми досліджуємо ситуацію в громаді, гендерний розріз, і як цей гендерний підхід імплементується в місцевій політиці. І, власне, ще дуже важлива складова цього проєкту — це буде також реалізація місцевих ініціатив, – розповіла представниця ГО «Центр гендерної освіти» Наталія Шакун.
Значна частина проєкту зосереджена на підтримці місцевих ініціатив: жінки можуть подати свої концепції на конкурс, одержати фінансування і реалізувати ідеї, спрямовані на розвиток і соціальне згуртування. У проєкті беруть участь три громади — Чернігівська, Городнянська та Ріпкинська. Із власними напрацюваннями до Чернігова з Городні приїхала співробітниця тамтешньої бібліотеки.
– Це простір, який буде спрямований на згуртованість жінок. Тренінги будуть проводитися, майстер-класи, профорієнтаційні зустрічі. Будемо залучати різноманітних спеціалістів із різних сфер, які будуть нам у цьому допомагати, – зазначила співробітниця КЗ «Городнянська централізована бібліотечна система» Ірина Крумкач.
У межах проєкту відбувається співпраця з НУ «Чернігівська політехніка», до тренінгів залучають провідних українських фахівців. Цього разу жінок навчала експертка з гендерно орієнтованого врядування Юлія Малько.
– Мені б хотілося наштовхнути на думку про те, що в просторах має відбуватися життя людей, різних груп, жінок і чоловіків, і вони мають завдяки цим просторам отримувати різні послуги, які на сьогодні актуальні. І кожного разу, коли працюєш на рівні громад, хочеться підсвітити, що становище жінок і чоловіків, особливо в умовах воєнного стану, ще більше відрізняється, ніж було навіть до повномасштабного вторгнення. І цю різницю треба вже зараз брати в роботу на моменті планування і впливу на розподіл фінансів, – зауважила експертка з гендерно орієнтованого врядування Юлія Малько.
Реалізація проєкту триватиме понад пів року. Підбиватимуть підсумки роботи за допомогою збірника із результатами соціологічного дослідження громад, аби якнайбільше людей дізналося про необхідність захисту жіночих ініціатив.