За два роки війни з росією Україна втратила 31 тисячу своїх захисників – таку цифру загиблих військових під час пресконференції, 25-го лютого, озвучив президент Володимир Зеленський, вперше за період повномасштабного вторгнення.
Із вшанування пам’яті героїв, слів поваги та підтримки рідним і близьким кожного і кожної почали і загальноміську нараду цього вівторка, наголосивши, що це – не просто статистика.
– Це не просто цифра, це імена, прізвища. Наші герої, наші воїни, різні: молоді і старші, усміхнені, щирі, хороші, світлі, чиїсь чоловіки, діти, друзі, батьки, колеги. Це зруйновані сім’ї, вбиті надії. Я хочу побажати нашим всім родинам загиблих мужності, їм дуже важко без своїх рідних. Вічна пам’ять всім нашим захисникам, які віддали і віддають життя за наше майбутнє. Маємо знати не тільки цифру, а кожне ім’я, кожну історію, для того, щоб гідно вшановувати і ніколи не забувати, – зазначив в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Війна триває і скількох ще життів наших воїнів вартуватиме незалежність – неможливо уявити. За словами виконувача обов’язків очільника Чернігова, лише впродовж 2023-го на міському кладовищі “Яцево” свій останній прихисток знайшли понад 170 військових, якщо рахувати з 22-им та вже 24-им, число буде більшим в рази.
Серед важливого у цьому контексті – вирішення питань, обговорюваних на зустрічі з родинами загиблих воїнів, чиї сини та чоловіки стали на захист країни ще десять років тому, від самого початку війни на сході. Зокрема, це догляд за могилами у секторі військових поховань та відбудова зруйнованої окупантами каплички, на яку закладено кошти і триває коригування проєкту, відновлення пошкодженої бомбардуваннями стели на Красній площі, а також централізоване оформлення матеріальної допомоги на оплату комунальних послуг і пільгових транспортних карток.
– Важкі завжди зустрічі, але їх потрібно проводити, щоб чути, спілкуватися і підтримувати. Це наш святий обов’язок, – сказав Олександр Ломако.
Ще один пріоритетний напрямок – допомога військовим. За кошти бюджету місто купує одинадцять систем радіоелектронної боротьби для 1-ої окремої танкової Сіверської бригади за їхнім запитом. Як повідомили на нараді, відповідний тендер вже відбувся і 28-го лютого очікується підписання договору, далі оперативно збиратимуть сесію, аби якомога швидше передати техніку на озброєння підрозділу.
– Зараз є багато заявок уже від військових частин, прокидаються вони, будуть зараз ще тендера. Одинадцять РЕБів уже, по суті, ми купили. Вони дуже будуть в нагоді 1-й танковій і до речі, вони зверталися там ще кулемет дуже якийсь потужний, то ми його не можемо купити за кошти громади, тому що це кулемет, але ми знайдемо позабюджетні можливості і теж придбаємо його і передамо обовʼязков, – підкреслив Олександр Ломако.
Загалом, разом із залишками 2023-го, цьогоріч Чернігів планує спрямувати на різні напрямки, пов’язані з підтримкою та допомогою військовим і їхнім родинам близько півмільяда гривень. Ще понад 800 млн гривень ПДФО від силового блоку місто перерахувало до держбюджету на дрони, розгортання виробництва боєприпасів і зброї, а також забезпечення місцевих військових частин.