Ці дві чернігівські школи на Подусівці вщент знищили росіяни на початку повномасштабного вторгнення. Там, де колись було чути сміх та гамір дітей, тепер самі руїни. 18-та та 21-ша школи не підлягають відновленню, а відтак місто прийняло рішення про їхній демонтаж. За цю справу взялися представники ПРООН у межах постійної співпраці з Чернігівською міською радою. Партнери повністю профінансували роботи, а також обрали підрядну організацію, яка вже приступила до їх виконання. Спочатку робітники розбирали покрівлю, а зараз вже перейшли до механічного демонтажу будівель.
–Застосовується техніка: екскаватор, руйнівник, застосовуються малі екскаватори, великі екскаватори на 21 школі.Тобто там такого формату будівельна техніка, ну і автомобілі вантажні. Це доволі таки складно, тому що це є роботи з підвищеною небезпекою, – зазначив начальник дільниці підрядної організації “Енергетично-дорожнє будівництво” Степан Продивус.
Фахівці розробляють для кожного об’єкту індивідуальний підхід. До цього вони працювали у приватному секторі Новоселівки, Товстілісу, Киселівки, де рашисти також наробили немало лиха. У чернігівських же школах представники підрядної організації виконують роботу невеликими групами. У кожного — своє завдання. Обов’язковою умовою за регламентом від ПРООН є сортування сміття, для цього залучені окремі працівники, які щодня перебирають сотні кілограмів будівельних відходів.
–Так як тут покрівля була зроблена з шиперу, азбест, він сортується в захисних костюмах повністю, спеціальних спицях, респіратори, захисні окуляри.Люди сортують його по мішкам, вони запаковуються. Потім на спеціалізоване сміттєзвалище.Інше будівельне сміття бетон, залізобетон, метал то він йде на одне місце складання, а цегла йде на інше.Деревина, пластик, скло то вже взагалі йде зовсім на інше звалище, – роз’яснив начальник дільниці підрядної організації “Енергетично-дорожнє будівництво” Степан Продивус.
Роботи з демонтажу шкіл завершать до кінця червня. Зараз міська влада працює над розробкою проєкту будівництва нового освітнього закладу на Подусівці замість знищеної школи №21. Будівля зможе прийняти понад тисячу учнів, також там планується створення бомбосховища за всіма сучасними стандартами. Щойно проєкт буде готовий – Чернігів активно шукатиме і залучатиме міжнародних партнерів для його втілення в життя.