– Один текст. Один ритм. Уся Україна. 27 жовтня, у День української писемності та мови, чернігівці зібралися в приміщенні міської бібліотеки імені Коцюбинського, аби доєднатися до написання радіодиктанту національної єдності.
З аркушем і ручкою напоготові. Початок диктанту чекає працівниця книгозбірні Людмила Вересенко. Уперше до такої Всеукраїнської ініціативи жінка доєналася 12 років тому, і відтоді продовжує традицію.
– Намагаємося брати участь завжди. Підготовки такої особливої, правил, підручників, правопису, не було. Загалом, є шкільні знання, університетські знання і пишу для себе, щоби перевірити знання, – каже працівниця бібліотеки Людмила Вересенко.
Написала цьогорічний текст українська поетеса та перекладачка Катерина Калитко, а от читатиме його актор театру та кіно Олексій Гнатковський, який нещодавно зіграв Івана Довбуша в популярній українській кінострічці.
– Чекаю з нетерпінням саме його прочитання. Минулого року була Ада Роговцева. Було цікаве прочитання, але трошечки нам було незручно. Мені особисто не зайшло її прочитання. – Був дуже сумний текст, було боляче читати, писати. – Хотілося, щоби був більш оптимістичний, більш із надією, тому що сумного нам у життя вистачає, – зазначила Людмила Вересенко.
Мить очікування і розпочинається написання диктанту. Чуємо всім знайому з дитинства фразу – «перше речення з абзацу».
–Дороги України — переплутані нитки любові. Прошу записати.
Торік до написання радіодиктанту долучилися десятки тисяч людей, як в Україні, так і в різних куточках світу, проте за результатами надісланих на перевірку робіт координаторам проєкту, без жодної помилки не написав ніхто. Зараз чернігівці сподіваються на кращі результати.
– Тут були дуже спірні моменти, коли вагаєшся, а часу немає вагатися. Треба написати так, як відчуваєш. Темп читання спочатку був гарний, ми все встигали, але в кінці, бачу, що ми не встигали. Трошки мабуть часу не вистачало, він пришвидшився в кінці, було складнувато, – зауважила Людмила Вересенко.
Свої роботи працівники бібліотеки планують надіслати на перевірку. Кажуть, результат для них — не головне, проте конкуренція присутня.
– Звичайно, в перші ніхто не намагається потрапити, чи там написати все досконало, без помилок, але цікаво потім перевірити себе. Й «о, у мене всього дві помилки чи одна помилка». Це такий азарт своєрідний, – каже бібліотекарка Олена Терещенко.
За два дні текст диктанту оприлюднять у мережі. Головна мета такої щорічної ініціативи – об’єднати українців. Зараз це символічно, адже пишуть його як вдома чи на роботі, так і на передовій. Зазначимо, радіодиктант національної єдності започаткували у 2000 році й писали щорічно, 9 листопада, у День української писемності та мови. У 2023-му, внаслідок переходу на новий календар, дата Дня пам’яті Преподобного Нестора Літописця змінилася на 27 жовтня, а, відповідно, і час написання диктанту.