Нове на ТБТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

Пріоритет – підтримка ЗСУ. Проєкт бюджету Чернігова 2025

Featured Video Play Icon

Підтримка Сил оборони, військовослужбовців та їхніх родин – незмінний пріоритет громади Чернігова. Понад 400 мільйонів гривень було спрямовано з міського бюджету на забезпечення потреб у техніці та оснащенні для 24 військових частин у цьому році. “Високу планку” триматимуть і в 2025-му.
Про це йшлося під час публічного обговорення проєкту майбутнього бюджету громади. Яке відбулося в міській раді за участі депутатів, розпорядників коштів, а також представників громади.

В наступному році громада міста планує на напрямок ЗСУ направити 400 млн грн. Якщо ви подивитеся на всі статті, це найбільша буде стаття бюджету. Ми 181 700 000 грн прямо зараз закладаємо на прямі закупівлі і ми додамо залишку ще мінімум 120 млн грн на субвенції і протягом року ще цю суму збільшимо як мінімум на 100 мільйонів, – говорить в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако

Об’єктивно бюджет 25-го менший за попередній рік. Навіть попри державне рішення про підвищення податків – акцизу, земельного, ПДФО, – ріст цін, зарплат та інфляція значно вищі ніж 10% зростання рівня доходів. До того ж з місцевих бюджетів вилучено так зване військове ПДФО – цьогоріч ця сума для громади Чернігова сягає 900 млн грн.

Це по суті кошти, які сплачують не тільки військовослужбовці, які зареєстровані в місті Чернігові військові частини, а і так зване силове ПДФО – це прокуратура, поліція, судді, патрульна поліція, ДСНС і так далі. Я вважаю, що це несправедливо. По суті, це забрати гроші у громад, тому що всі ці структури, вони знаходяться в місті, їхні діти ходять в школи і садочки в цьому місті, вони користуються громадським транспортом, інфраструктурою, дорогами і так далі. Але і вони звертаються до нас за субвенціями з суттєвими сумами і ДСНС, і поліція, і Національна поліція. Але податки платять не в місті. Це по 24-му році це для нашої громади близько 240 млн грн. В наступному році це буде ще більше, – каже Олександр Ломако

Основні фінансові показники бюджету на 2025й, виглядають наступним чином

Олена Лисенко начальниця фінансового управління ЧМР
Якщо розглядати власні надходження загального фонду, то вони складуть 3,2 млрд грн. Що стосується видаткової частини бюджету, то вона складає в цілому 3,3 млрд. Це майже на 450 460 млн більше, ніж початковий план на цей рік, але суттєвих змін по галузям ми не прогнозуємо.

І в наступному році будуть діяти міські програми фінансової підтримки мобілізованих, підтримки родин а також вшанування пам’яті загиблих захисників і захисниць. Як зазначив Олександр Ломако місто вже розробило нову програму забезпечення житлом ветеранів-захисників з інвалідністю 3 групи.

Це придбання квартир для осіб з інвалідністю, які повернулися з фронту, які нас захищали, отримали поранення. Це ІІІ група інвалідності буде, тому що І, ІІ -забезпечує держава. Ми хочемо, щоб ці люди купили квартири за кошти міського бюджету. Попередньо бачимо 50 млн. по року, якщо буде трошки можливість більша і можна буде збільшити, буде цифра зростати. 50 млн. грн. – це квартири, які будуть придбані в місті Чернігові, – Олександр Ломако

Традиційно один з найсуттєвіших відсотків фінансування – освіта – 33,7% бюджету громади. Передусім це захищені статті видатків – зарплата та енергоносії, а також харчування дітей. Капітальні видатки становлять майже 5% на всі освітні заклади. Це співфінансування ремонту школи №19, завершення робіт з благоустрою території школи №13, ремонт дахів, санвузлів та укриттів. Облаштування предметних кабінетів в ліцеях. Зазначимо, основні кошти на капітальне відновлення закладів освіти місто залучає від міжнародних партнерів.
В галузі медицини – продовжать роботи в реабілітаційних відділеннях лікарень, а також передбачені кошти на придбання медобладнання.
Спорт та молодь – в 7 разів більше виділено коштів на придбання спортивного інвентаря – понад 2 мільйони гривень, проти 300 тисяч цьогоріч. Також 15 мільйонів передбачено на капітальний ремонт Центру спортивної боротьби.

Кожного дня займається близько 300 чоловік. Будівля знаходиться в центрі міста тому укриття треба не тільки нам, а й громадянам міста Чернігова. Підвести туди треба і вентиляцію і воду. Для енергозбереження будівлі потрібно зробити покрівлю. Поточний ремонт всередині будівлі – ми все робимо, але температура дуже низька, батьки жаліються і діткам холодно. Покрівля і фасад – все для енергозбереження, нічого такого не потребуємо чогось фантастичного, – розповідає бухгалтерка Центру спортивної боротьби Світлана Ребенок

Більш ніж вдвічі скорочено видатки на ремонт доріг – лише поточні роботи для безпеки руху. На благоустрій міста – прибирання, вивіз сміття, утримання кладовища тощо – фінансування зменшено на 10% в порівнянні з поточним роком. І в той же час, аби гідно вшанувати пам’ять загиблих героїв, місто закладає кошти на реконструкцію території кладовища “Ялівщина” з улаштуванням меморіального комплексу і поховань полеглих захисників.

У нації, яка не пам’ятає своїх героїв, ніколи не буде майбутнього. До нас приїжджають і побратими загиблих. Вони бачать все. Коли їдуть на передову – розповідають, як ставляться до наших героїв, які захистили наш Чернігів, – переживає аби роботи були завершені батько загиблого захисника

Зазначимо, окремі статті видатків, передусім напрямок підтримки ЗСУ, переглядатимуть, враховуючи залишки коштів, які будуть після звіту по виконанню бюджету 24-го року. Довідково, торік ця сума становила 560 тисяч гривень.
Капітальні видатки зведені до мінімума, фінансування всіх сфер на базовому рівні – так можна охарактеризувати проєкт бюджету Чернігова на 25-й рік.

Олександр Ломако: Більша половина капітальних видатків – це теж напрям Збройні сили України. В мене була думка взагалі весь бюджет віддати на ЗСУ, але головна підтримка Збройних сил України це працююча економіка, без працюючої економіки не буде ніяких можливостей бюджету. Треба щоб був баланс – половину «капів» (ред.капітальних видатків) всіх – це пряма підтримка ЗСУ, інша половина – це все таки якісь роботи в місті, які робитимуть наші місцеві підприємства

Далі проєкт бюджету має розглянути депутатська комісія з питань бюджету і комунальної власності, члени виконавчого комітету. І вже потім головний кошторис громади буде передано на затвердження міської військової адміністрації.
Детальніше з напрямками фінансування видатків бюджету Чернігова на 2025 рік можна ознайомитися на сайті міської ради.