27-го листопада стало у Чернігові днем пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років. Зазвичай ця дата припадає на четверту суботу листопада, але через введений в Україні “карантин вихідного дня” меморіальні заходи перенесли на п’ятницю.
Голодомор, визнаний у 17 країнах світу геноцидом, вартував життя мільйонам українців. Неврожай вкупі з неможливими планами хлібозаготівель та системою натуральних штрафів – тобто конфіскації всього їстівного – призвели до катастрофічних жертв серед населення, здебільшого сільського. А відсутність у селян документів майже унеможливила підрахунок точної кількості вбитих голодом.
«У Чернігівській області загинуло приблизно 260-270 тисяч людей. Точніше ми, на жаль, порахувати не можемо», – каже Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області.
Пам’ятні заходи у Чернігові традиційно провели на майданчику біля П’ятницької церкви. ібралося кілька десятків містян. Вони також долучилися до хвилини мовчання, хоча загальнонаціональна акція все ж запланована на суботу.
Олександр Ломако, секретар Чернігівської міської ради:
«Історія має вчити. Цей урок для нас говорить, що ми повинні цінувати свою державність. Адже правильно було сказано, що відсутність свободи стала головною причиною того, що ці злочини стали можливими». Варто нагадати, що в день пам’яті жертв голодоморів існує традиція ставити на вікна запалені свічки на згадку про тих, хто не пережив цей геноцид.