Нове на ТБТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

Німецький досвід — для української стійкості

Featured Video Play Icon

Жіночий бізнес і партнерство регіонів — новий етап міжнародної співпраці Чернігівщини. На запрошення Чернігівської регіональної торгово-промислової палати до нас завітала представниця землі Мекленбург — Передня Померанія пані Дагмар Шульце. Вона зустрілася з місцевими бізнес-лідерками аби особисто презентувати можливості свого регіону і продовжити діалог про спільні ініціативи.

У 2024 році Чернігівщина та земля Мекленбург-Передня Померанія підписали меморандум про співпрацю. Цей документ дав поштовх до перемовин між торгово-промисловими палатами двох регіонів — одного на північному сході Німеччини, другого — на північночі України.

Костянтин Іванов – президент Чернігівської ТПП:
Ми зустрілись з великою делегацією цієї землі на запрошення тодішнього посла України в Німеччині пана Макеєва і зав’язали власні контакти. У нас відбулося спілкування і знайомства з трьома палатами: з міста Шверін, з міста Росток і з міста Нойбранденбург.

Цьому візиту передували численні зустрічі у форматі онлайн. І от нарешті, пані Дагмар змогла особисто прибути до Чернігова.

Дагмар Шульце – представниця Регіонального центру майбутнього, університету Грайфсвальда:
Наші місцеві торгово-промислові палати та Чернігівська торгово-промислова палата проводили онлайн-зустрічі в межах угоди про співпрацю між нашими регіонами. Я мала кілька дуже приємних розмов з Олександрою Борисенко, щоб з’ясувати, як ми можемо співпрацювати між палатами, а особливо між жінками-підприємницями та жінками-керівницями.

В основі візиту — бажання започаткувати стале партнерство, в якому взаємодія жінок у бізнесі може стати його рушієм.На базі Чернігівської ТПП з 2017 року діє потужний комітет жінок-підприємниць.

Олександра Борисенко – віцепрезидентка Чернігівської ТПП:
Зараз ми працюємо над проектом разом, на те, щоб більше “змечити” наших жінок-підприємниць і підприємниць землі Мекленбург-Передня Померанія. І сьогодні це така перша цеглинка, знайомство офлайн. Це було як свято, в принципі, для всіх. І просто побачитись, познайомитись з новим людьми, окреслити і зрозуміти, що ми можемо, як далі рухатись, що в нас є спільного. І спланувати наші загальні плани на майбутнє, саме в співпраці з Німеччиною.

Серед напрямів співпраці — розвиток малого бізнесу, крафтове виробництво, органічна агропереробка. Передня Померанія — лідер у цих галузях.

Костянтин Іванов:
В нас є зараз два напрямки по співпраці з цією землею. Один напрямок, який ми розпочали не так давно, він стосується енергозбереження. Оскільки по альтернативній енергетиці – від водневих технологій, відомих як німецька стратегія четвертого енергетичного переходу, так званого, до лідерства Мекленбург-Передня Померанія в вирощуванні і переробки органічної агросировини в готові органічні продукти.

У центрі уваги — не просто економіка. Сьогодні український бізнес — це і про віру, і про стійкість, і про підтримку. Пані Дагмар також відвідала два чернігівські підприємства — “SendPulse” та “Житлобудсервіс”. Обидва бізнеси зазнали серйозних втрат під час блокади міста, та попри це змогли швидко відновити роботу. Їх досвід подолання бізнес-викликів під час війни — унікальний.

Олена Пузан – директорка ТОВ “ЖИТЛОБУДСЕРВІС”:
Я працюю, я знаю, я точно розумію, що в України є майбутнє. Я точно розумію, що в нашого міста є майбутнє. Коли місто будується, то воно живе. Хочу, щоб ми будували такими ж темами, як ми будували до війни. І все це буде. Тому що українці – це нація незламних людей.

Ентузіазм і рішучість чернігівських підприємниць вражають, — зазначає пані Дагмар.

Дагмар Шульце:
Усе залежить від людей. Якщо люди цього хочуть і прагнуть це здійснити — це станеться. І це обов’язково станеться саме з цими людьми тут.
Я їх побачила, я їх відчула — мене дуже вразили ці бізнеси, ці жінки-підприємниці. Кожна жінка з якою я спілкувалася була ніби частинкою надії.

У планах на найближчі місяці — презентації, обміни досвідом, запуск перших пілотних ініціатив між бізнесами, особливо жіночими. Іде мова про залучення роботодавців, виробників і підприємців обох регіонів.

Костянтин Іванов:
Ми виконуємо свій план і ми сподіваємось, що на осінь цього року і на майбутній рік в нас вже будуть конкретні проекти. Активності між жінками-підприємцями, малим та середнім бізнесом.

Співпраця з німецькими партнерами — це не лише про економіку. Це про довіру, підтримку і розвиток у найскладніший для України час.