Нове на ТБТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

Майбутнє починається тут: як інноваційний хаб у Чернігові змінює профтехосвіту!

Featured Video Play Icon

У Чернігові, на базі професійного ліцею залізничного транспорту, відкрито інноваційний Профорієнтаційний хаб. Цей сучасний освітній простір, створений за підтримки швейцарсько-українського проєкту DECIDE спільно з Міністерством освіти і науки України, покликаний допомогти учням свідомо обирати майбутню професію, розвивати практичні навички та орієнтуватися в сучасному ринку праці.

Хаб пропонує гнучке зонування та вісім унікальних локацій, де теорія зустрічається з практикою. Від озеленення та електрокампусу до сантехнічної лабораторії, 3D-моделювання та конструювання, VR-окулярів, робототехніки й навіть арт-студії. Кожна з цих зон обладнана для того, аби діти, особливо учні 9х класів, могли спробувати себе в різних завданнях і познайомитися зі світом професій.

Дмитро Грабовець, майстер виробничого навчання:
Це лазерний верстат, він дає дуже широке коло для творчості учнів. Це може бути як звичайні брелоки, підставки до телефону, так і різноманітні конструкції, які збираються з дуже багатьох деталей.

Яна Галимова – викладачка спецдисциплін штукатурів-малярів:
Це в нас аерограф, який може виконувати малюнки через трафарет. Виходять дуже гарні, чіткі, точні малюнки. В нашій професії використовується звичайний фарбопульт, але для учнів навчального закладу дуже гарна річ потренуватися.

Спробувати себе у ролі машиніста локомотива, побувати на різних підприємствах чи навчальних закладах, не виходячи з приміщення хабу – легко завдяки VR-окулярам та сучасним симуляторам.

Максим Поджарий, директор Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту:
Завдяки проєкту ми закупили камери, які допомогли створити бібліотеку VR-світу. Також тут ми можемо побачити симулятор керування локомотивом. Локомотивів дуже багато різноманітних, але вони всі ті, які стоять на потужностях “Укрзалізниці”. Разом з тим ми збираємо зараз бібліотеку екскурсій по підприємствам. де діти зможуть ознайомитися, що таке професія, одягнувши шолом, побути на кожному підприємстві.

Чернігів — серед дев’яти громад-партнерів проєкту «DECIDE: ПРОФТЕХ», що діє у шести регіонах України за підтримки уряду Швейцарії. Мета — налагодити співпрацю між освітою, владою та бізнесом.

Валентина Полторак, менеджерка проєкту DECIDE:
65% дітей Швейцарії обирає для себе саме професійно-технічну освіту. Ми сьогодні маємо можливість перебувати в цьому хабі. Цей внесок – це понад 6 млн грн, які були витрачені переважно на обладнання. Все це сучасне обладнання закуплено завдяки підтримці швейцарського бюро співробітництва в межах проекту DECIDE і також другого проекту EdUP, який також є тут нашим партнером.

Створення таких хабів – це не просто крок до модернізації освіти, це стратегічна інвестиція в людину, її майбутнє, а також у розвиток міста та країни. Професійно-технічна освіта сьогодні кардинально змінюється – як зовні, так і в підходах до навчання, відкриваючи нові спеціальності, що відповідають потребам ринку праці. Міністерство освіти і науки України наголошує на масштабній модернізації усієї інфраструктури професійної освіти, частиною якої є створення Профорієнтаційних хабів різного спрямування. На сьогодні в Україні їх 10, два з них – у Чернігові.

Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України:
Профорієнтаційні хаби в училищах не будуть створюватися всюди. Їх не потрібно створювати в кожному закладі. Достатньо ось такого хабу. Він тому і хаб, що він буде працювати на цілий регіон, на місто. І кар’єрні консультанти, комунікаційна компанія і створення хороших освітніх програм, орієнтованих на ринок, залучення бізнесу і нова інфраструктура – це комплекс заходів, які дадуть точно той результат, якого ми очікуємо для економіки країни і для щастя тої людини, яка піде по цій траєкторії.

Дефіцит кадрів в Україні сьогодні становить 400 тисяч осіб, що робить модернізацію профтехів першочерговим завданням для економічної стабільності країни.

Олена Ковальська, заступниця керівника Офісу Президента України:
Розвиток профтехосвіти – це необхідність, яка зараз продиктована економічною ситуацією. Брак фахівців – це економіка і ВВП. З точки зору держави це не тема освіти, це тема економічної стабільності країни.

Розвиток профтехосвіти особливо актуальний для Чернігівщини, яка зазнала значних руйнувань під час повномасштабного вторгнення. Без кваліфікованих спеціалістів буде надзвичайно складно не лише відбудовувати регіон, а й забезпечувати його подальший розвиток.

Василь Білогура – начальник управління освіти ЧМР:
Родзинка реалізації даного проекту, це якраз відкриття профорієнтаційного хабу, де безпосередньо на різних локаціях, за різними тематиками, різними напрямками, професіями, буде проводитися робота з учнями, освітні діалоги між школярами і студентами профтеху. Також залучення сюди бізнесу з своїми лекціями, презентаціями своєї продукції, роботи підприємства. І таким чином заклад професійної освіти зможе максимально швидко адаптуватися під потребу регіонального бізнесу, що першочергово, в чому є важливий інтерес громади.

Понад 14,5 тисяч дітей в пілотних громадах відвідали профорієнтаційні заходи та екскурсії. До ініціативи долучилися 109 підприємств. Нова система фокусується на активній співпраці з бізнесом та орієнтації на реальний ринок праці. Це двосторонній рух, де освіта адаптується до потреб економіки, а підприємства відкривають свої двері для нового покоління фахівців.

Максим Полянський – генеральний директор Pet-Technologies:
Ми співпрацю розглядаємо в набагато ширшому колі. Ми починаємо ще зі шкіл. Тільки за минулий рік ми зробили 31 екскурсію,15 онлайн.
Я сподіваюсь, що цією екскурсією ми хоча б трошки покажемо сферу реального виробництва. Ми – металообробка, є інші сфери, в яких можна працювати, самореалізовуватися, причому локально в їхній громаді, в їхньому місті. І ми до цих екскурсій почали залучати також профтехи і виші.

В новоствореному хабі роботодавці можуть провести майстер-класи, презентувати себе, попрацювати з дітьми, можливо, поповнити ці стіни новим обладнанням.

Павло Жуков- підприємець:
Ми будемо навчати дітей і викладачів користуватись мультимедійним обладнанням, 3D-принтерами, мультимедійними дошками. Це все ми поставляємо і навчаємо цим всім користуватись, щоб без проблем могли сучасні технології використовувати в навчанні дітей.

Профорієнтаційний хаб у Чернігові – це крок до сталого майбутнього, де молодь свідомо обирає свій професійний шлях, залишається в Україні та працює на відновлення та розвиток економіки.