Не чекаючи відбою тривоги, вони почали роботу в епіцентрі подій та ризикували собою заради інших. У перші хвилини після «прильоту» трьох «Іскандерів» зранку 17-го квітня до ліквідації наслідків та пошуково-рятувальної операції були залучені як екстрені, так і комунальні служби міста. Активно долучилися і волонтери. 19-го квітня виконувач обов’язків очільника Чернігова Олександр Ломако від імені громади подякував кожному й кожній, хто невтомно працював на місці удару.
– Дуже швидко всі служби були на місці, і ДСНС, і поліція, і рятувальники, і медики, і комунальні служби, які брали участь у ліквідації цих наслідків. Усі спрацювали злагоджено, чітко: і чернігівці, які долучилися, волонтери, люди, які здавали кров. Велика всім подяка. І, знаєте, те, що ви зробили, те, що ви робили, це з одного боку ваша робота всіх, тому що всі працюють на своїх місцях в умовах війни, розуміючи, що може статися така ситуація, коли потрібно, не думаючи, швидко їхати. Але для мене це приклад справжнього патріотизму, любові до свого міста, до своєї держави й сумлінного виконання обов’язків, – підкреслив в. о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Працівники аварійно-рятувального загону спеціального призначення та 1-ї Державної пожежно-рятувальної частини першими прибули на місце події. Пригадаують: працювали без втоми, розбираючи завали та шукаючи вцілілих. Пліч-о-пліч із ними життя постраждалих того кривавого ранку рятували співробітники Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і всіх лікарень міста.
– Нас одразу відправили в підвальне приміщення, де сходовий майданчик був повністю обвалений і були тіла людей. Деяких було видно, деяких було вже не видно. Ми розбирали завал у підвалі, доставали людей. Переживав, щоб не було повторного удару, але все одно працював. Наше завдання було якнайшвидше дістати людей з-під завалів. Можливо, ще були там живі люди, – розповів заступник начальника групи, начальник відділення Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в області Дмитро Зоценко.
– Проведено було сортування, передавалися всі дані в оперативну диспетчерську. Надавалася допомога іншим потерпілим, зверталися за допомогою, було рекомендовано далі звернутися до лікувальних закладів. І подалі співпрацювали з усіма екстреними службами. Це наша робота, це наш обов’язок. Виконувати й надавати екстрену медичну допомогу хворим, потерпілим, іншим людям, – зазначила фельдшерка екстреної медичної допомоги Юлія Поліщук.
– Ми працювали на місці подій цілодобово. Про себе якось уже не думали, у нас стояла задача — знайти людей, допомогти, – сказав тракторист-екскаваторник Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в області Микола Кулинич.
Комунальники також працювали безперервно, відновлюючи пошкоджену інфраструктуру, прибираючи вулиці та надаючи підтримку всім, хто цього потребував. Зокрема, співробітники «Муніципальної варти» разом із волонтерами допомагали постраждалим та розбирали завали, а КП «Шкільне» організувало гаряче харчування для рятувальників та правоохоронців.
– Ми розгорнули штаб-палатку, потім волонтери з «Іскра добра» завезли туди їжу, чай, каву, допомагали людям, хто постраждав, щоб вони могли обігрітися, поїсти, попити. Потім почали приймати заяви з відшкодування майна поліція. Згодом волонтери «Іскри добра» приїхали, вони швидко надали ОСБ-панелі, для того, щоб люди «зашили» вікна, ми допомогли розвантажити й почали розносити по квартирах людям, хто постраждав, щоб не погода далі не псувала майно. І потім оперативно були задіяні на розборі завалів, тому що там були люди. Що казали робити рятувальники, допомагали чим могли. Тобто тягали дерева, бетон, усе це зносили й допомагали діставати людей із під завалів, – каже інспектор-ревізор КП «Муніципальна варта» ЧМР Олександр Чугай.
– Ми повинні це робити. Це наш обов’язок. Тобто ми відповідаємо в якійсь мірі за цих людей, які постраждали, які були на цих завалах. Тобто це святий обов’язок, як кажуть. Усе готувалося на честь, совість і з великою скорботою, що все це сталося, – зауважила завідувачка їдальні № 12 КП «Шкільне» ЧМР Ірина Довженко.
Нагадаємо, 17 квітня близько 9-ої ранку рашисти завдали трьох ракетних ударів по густонаселеному району Чернігова. Пошуково-рятувальна операція тривала понад добу. Унаслідок атаки загинуло 18 осіб, ще 78 дістали ушкодження різного ступеня.