Денний центр соціально-психологічної допомоги для містян, які потерпають від різних видів насильства, відкрили в Чернігові. Психологиня закладу Вікторія Філіпович розповідає, що з перших днів їхньої роботи вже надходять звернення щодо консультацій із фахівцями. Працюють як із дорослими, так і з дітьми та підлітками. У межах діяльності простору психологи також відвідують навчальні заклади міста, аби поговорити зі школярами про моральне та фізичне насилля.
– Коли ми з ними проводили заняття з елементами тренінгу, то це підсвітило нам, що діти травмовані, усі, кожен. Просто кожен включається на якомусь моменті, хтось починає крутити пальці. Є якась така поведінка, що треба звернути увагу ще на якісь ознаки стосовно цієї дитини на моменті того, що ми говоримо про сексуальне насильство. Хтось включається на моменті психологічного насильства, до того не звертав увагу, не слухав, і починає активно ставити запитання, – розповіла психологиня Денного центру соціально-психологічної допомоги Вікторія Філіпович.
У центрі можна одержати комплексну допомогу, зокрема, від психолога та соціального працівника, юридичну консультацію, послуги соціального супроводу та інформацію про інші організації, які запобігають та протидіють насильству. Майже тисяча звернень про вчинення насильства надійшли до правоохоронних органів міста за цей рік, більшість жертв — жінки.
– Це зараз дуже важливо, щоб функціонував такий центр і люди могли звернутися, отримати допомогу. Усі фахівці дуже кваліфіковані й завжди готові надати допомогу тим, хто її потребує. Можна отримати інформацію або від поліції, або від соціальних служб, або можна зателефонувати нам. Також може центр соціальних служб перенаправляти вже за такою спеціальною кваліфікованою допомогою до нас , – зазначила Вікторія Тимченко, завідувачка Денного центру соціально-психологічної допомоги.
Приміщення, у якому відкрили центр, — це частина «Сімейної поліклініки», що на проспекті Левка Лук’яненка. Створення такого простору стало можливим завдяки участі нашого міста в проєкті від Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) «Міста і громади, вільні від домашнього насильства». У межах цієї ініціативи донори підтримали ідею відкриття центру в Чернігові.
– Недаремно обрано приміщення комунального підприємства «Сімейна поліклініка». Це дає змогу, якщо є потреба, перенаправлення. Ми говорили з генеральним директором про те, що лікарі завжди будуть готові підтримати, допомогти підставити своє плече. Через дорогу від цього приміщення, буквально тиждень тому, відкрили центр ментального здоров’я, який теж сприятиме в подоланні проблем насильства в місті, – сказала заступниця Чернігівського міського голови Вікторія Пекур.
– Це для того, щоб кожен, хто потребує допомоги в конкретний час свого життя, міг цю допомогу отримати швидко й був гідним представником громади, і навіть допомагати іншим. Ми переконані, що саме такий підхід, коли громада спільно допомагає людині, яка потрапила в біду, відновитися, допоможе втримати цей потенціал громад, утримати людей, які тут живуть, щоб вони не приїжджали, а змогли безпечно, і вільно, і гідно жити на території України, і безпосередньо у вашому чудовому і прекрасному місті, – підкреслив керівник проєкту «Міста і громади вільні від домашнього насильства» Костянтин Бойчук.
Центр планує співпрацювати з подібними просторами, які діють в області. Це дасть змогу перенаправляти постраждалих від насильства до кризових кімнат, де вони зможуть тимчасово перебувати через загрозу їхньому життю або здоров’ю.