Факт-новини: оперативні сюжети

Чи будемо взимку з теплом? У Чернігові випробовують і ремонтують систему опалення

Featured Video Play Icon

Жодної неушкодженої котельні, численні пориви через обстріли та часткове замерзання мереж. Незважаючи на серйозні руйнування і загрозу повторного наступу ворога, одне з найбільших теплогенеруючих підприємств міста – облтеплокомуненерго – латає приміщення та готує систему, аби восени мати змогу повноцінно запуститися. До прикладу, ця котельня обігрівала оселі до середини березня і у квітні як з’явилася можливість – продовжила подавати тепло та гарячу воду для об’єктів критичної інфраструктури.

Внаслідок обстрілів повилітали вікна, але обладнання залишилося цілим. Нині проводиться режимна наладка котлів, чистка та перевірка решти устаткування.

Натомість, котельні, що обслуговує інший мікрорайон, дісталося більше. Окрім понівечених вікон, вона три місяці була без води через перебиту уламками снаряду трубу, що певною мірою відобразилося на системі – метал взявся корозією і її довелося усувати.

Ні дня без виїздів на об’єкти і у ремонтних бригад, що займаються підземними комунікаціями. Кажуть, роботи додали рашисти, які щедро поливали місто артилерійським та мінометним вогнем, хоча після зими і так завжди вистачає розкопів, адже теплотраси давно відпрацювали свій термін.

На сьогодні всю систему випробувано на 63%, а це близько ста кілометрів труб із 167-ми. Паралельно цьогоріч обстежують і внутрішньобудинкові мережі – за допомогою того ж методу перевіряють, чи не було замерзання і як наслідок розривів на трубах у квартирах чи під’їздах.

Попри побоювання тепловиків, проблем із системами опалення всередині приміщень небагато. Наразі перевірено 250 із 698-ми будинків, тобто третину, і пошкодження з них мають лише вісім. Як запевняють у керівництві компанії, зараз є розуміння і повне бачення ситуації, що технічно загроз для старту і проходження майбутнього сезону немає.

Щоправда, це не стосується повністю зруйнованих будинків. Багатоповерхівки із прямим попаданням – а таких до 150 – перевірятимуть після всіх інших, і серед них будуть зовсім не придатні для проживання.

Відновлювати інфраструктуру підприємства, насамперед матеріалами, допомагають колеги з інших міст та компанії-виробники. Значну підтримку також надає міжнародний комітет Червоного Хреста: організація вже доставила до Чернігова спеціалізований автомобіль для ремонтних робіт на теплотрасі та машину з генератором, що може аварійно забезпечити котельню і у свою чергу соціально важливі об’єкти теплом за відсутності електроенергії. Ще очікуються два екскаватори, а також підписання меморандуму на перекладку тих мереж, на які в ОТКЕ немає коштів. Окремий проєкт – це будівництво модульної котельні на місці повністю знищеної. Її мають виготовити і встановити до кінця серпня. Загалом, сума допомоги від Червоного Хреста сягає 25 млн гривень.