Черговий крок у підтримці Героїв, котрі повертаються з фронту. У Чернігові призначили начальника комунального некомерційного підприємства «Ветеранський простір» — ним став ветеран російсько-української війни Сергій Довбиш. Підписання контракту відбулося в межах форуму «Герої серед нас: від боротьби до відновлення», що днями провели в місті.
– Я зараз при вас, і це додаткова відповідальність, підпишу з ним контракт. З 1-го листопада Сергій уже буде приступати до своїх обов’язків. Прошу привітати! – каже в. о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Відтак установа буде місцем, де фахівці допомагатимуть військовослужбовцям у процесі реінтеграції до цивільного життя, забезпечуючи необхідні ресурси для фізичної та психологічної реабілітації, а також соціальної адаптації. Зокрема, Захисники та Захисниці зможуть відвідувати тренінги та отримати консультації.
– Понад рік тому в Чернігові утворилася «Ветеранська спільнота України “Серцевір”», яка почала надавати підтримку категоріям ветеранів і їхнім родинам, а також родинам загиблих. І цей створений ветеранський простір, спільнота переросла зараз у комунальне некомерційне підприємство, у ветеранський простір при міській раді. Я цим пишаюсь, тому що держава, органи місцевого самоврядування і ветерани знайшли спільну мову й одне одному зараз підставляють таке плече підтримки. Усе робиться для того, щоб у нас створився сучасний, потужний ветеранський простір, який надаватиме якісну і швидку допомогу, – зазначив ветеран, керівник КНП «Ветеранський простір» ЧМР Сергій Довбиш.
Участь у регіональному форумі «Герої серед нас: від боротьби до відновлення» взяли представники державної та місцевої влади, ветеранської спільноти, низки ГО та громадськості. На початку хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять усіх загиблих унаслідок російсько-української війни. Організувала захід громадська організація «Ветеранський простір “Серцевір”».
– Ваші подвиги є безцінним надбанням для нашої країни. І цей форум — ще один крок для визнання та вшанування вашої служби. Ефективна ветеранська політика є основою відновлення людського капіталу та посилення економічної стійкості країни та громади, – сказала голова ГО «Ветеранська спільнота України “Серцевір”» Вікторія Калмикова.
Особливим моментом стало вручення відзнаки «За оборону Чернігова» ветерану Євгену Смазі. Ця нагорода — символ вдячності від громади кожному й кожній, хто не пустив ворога в місто в лютому-березні 2022-го.
– А я інакше не міг собі дозволити зробити. Мені батьки казали: можливо, ми виїдемо. Кажу: ні, я нікуди не поїду, це мій дім, я залишусь тут і буду захищати. Це мій обов’язок, я розумію, що ми захищали жінок, дітей, свої сім’ї, – зауважив Євген Смага, ветеран.
– Битва за Чернігів була переломним етапом битви за Київ, яка була переломним етапом війни, тому що після цього весь світ і наші партнери повірили в те, що Україна обов’язково переможе. Ми зараз у нашому місті завдяки тому, — ми ніколи про це не забудемо — що у 2022-му році наші хлопці, волонтери, добровольці, військові й цивільні, які їм допомагали, відстояли Чернігів, – підкреслив Олександр Ломако.
Упродовж заходу учасники та учасниці обговорювали нагальні потреби тих, хто повертається з війни. Зокрема, виклики реінтеграції, ринок праці та підприємництво, реабілітацію через адаптивний спорт і методи створення дієвих програм підтримки. Ветерани поділилися своїми потребами, а представники влади — кроками, які вже зроблені для допомоги військовослужбовцям. Один із головних меседжів, що пролунав на форумі — ветеранська політика має будуватися за принципом «нічого для ветеранів без ветеранів».
– Ми як держава на сьогодні формуємо повну трансформацію існуючої моделі політики соціального захисту ветеранів війни до сучасної ветеранської політики. Розробляємо стратегічного рівня документи, які мають докорінно змінити підходи держави й місцевого самоврядування до поваги, підтримки і створення всіх необхідних стимулів, умов для подальшого розвитку кожного й кожної, хто сьогодні боронять нашу державу, і хто вже повернувся в цивільне життя, – наголосив заступник Міністра в справах ветеранів України Руслан Приходько.
– Державна політика щодо ветеранів — це надзвичайно важливо, але втілюваться вона буде на місцях. І, відповідно, тут повинні бути створені всі умови для адаптації, і загальне правило, основний принцип, яким ми будемо керуватися і керуємося, і це, я певний, стосується всієї України, — повага й підтримка. Тільки завдяки вашій сміливості, тільки завдяки вашому героїзму й тих, хто зараз захищає Україну й повернеться з Перемогою, ми маємо можливість жити в містах, думати про й завтрашній день, і про сьогоднішній день, відновлення, і про підтримку Збройних Сил України, – констатував Олександр Ломако.
Додамо, що Чернігів послідовно розбудовує систему підтримки ветеранів, яка є одним із пріоритетів для громади та влади міста. Відкриття «Ветеранського простору» — лише один з етапів кропіткої роботи з надання всебічної допомоги та повернення Захисників і Захисниць України до цивільного життя.