У Чернігові припиняє працювати значна частина громадського транспорту. Станом на 15:30 на маршрутах працює 71 автобус замість 101-го, які виїхали зранку.
Причина такої ситуації – блокування міською військовою адміністрацією виплат перевізникам автобусних маршрутів. Її очільник Дмитро Брижинський не підписує платіжні доручення, а отже, не пропускає оплату часткової компенсації за здійснені в березні громадські перевезення.
– Ситуація вкрай критична, наше підприємство, вчора, жодна машина не отримала пального, нас не заправили. Наш борг за паливо складає там десь близько 800 тисяч гривень, – повідомив перевізник Володимир Коваленко.
Аналогічна ситуація і в інших перевізників. Вони не можуть розрахуватися за паливо, кредити та лізинг, а також виплатити заробітні плати.
– Наші водії і наші працівники не розуміють що відбувається і чого вони не можуть отримати свою заробітну плату, – додав перевізник Володимир Козир.
Варто зазначити, що попри військову агресію у Чернігові в 2022 році почалась реалізація назрілої реформи транспортної сфери. На дорогах міста курсують низькопідлогові машини, середньої та великої місткості, обладнані валідаторами, з дотриманням графіку руху. Сьогодні про позитивні зрушення в один голос говорять як пасажири, так і перевізники.
– Я вже не бачу такі маленькі маршрутки, що у них взагалі було страшно заходити, як особливо на повороті повертається. Думаю, щас розвернеться, ще впадеш, точно перевернеться. Зараз, звісно, краще, ходять автобуси, – каже Олена.
– Ці транспортні карти ввели, з цими пересадками дуже зручно, якщо 30 хвилин не вийшла, то вийшла на одній зупинці, пересіла, дуже зручно, – зазначила Ірина.
– Для себе, як для людини, яка з колясками постійно ходить, то мене радує, що помінялися автобуси, велика кількість автобусів в які ти безперешкодно можеш потрапити з коляскою, і це прям величезний плюс. Мені особисто подобається те, що ми перейшли більше від готівки, я впевнена, що в більшості молоді зараз це тільки картка або це транспортна карта. І це супер, ну, це прям великий респект за це, – підкреслила Катерина.
За даними профільного управління, щодня громадським транспортом користується 140 тисяч чернігівців. За якісно надані послуги перевізники мають право отримати компенсацію з бюджету громади Чернігова. Вона вираховується залежно від вартості кілометру пробігу на конкретному маршруті.
– Ми отримуємо звіти від “Дозору” отримуємо звіти від транспортної компанії, Чернігівської транспортної компанії по отриманню прибутку. Потім це кількість кілометрів перемножається на вартість пробігу і різницю, якщо, наприклад, там проїхала машина 100 км, а вартість 44 грн – це 440 грн і перевізник назбирав 500 грн, то місто нічого не доплачує, якщо перевізник назбирав 300 грн, то 100 грн місто доплачує різницю, але ж знову таки в межах бюджетних асигнувань, – пояснив начальник управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв’язку ЧМР Олександр Рижий.
Починаючи з 18 квітня управління транспорту, за словами його очільника, неодноразово подавало необхідні розрахунки, проте всі платіжні доручення блокувалися військовою адміністрацією. Як повідомляє очільник МВА Брижинський в своєму телеграм-каналі це пов’язано із зависокою сумою компенсації.
Для прикладу у лютому компаніями-перевізниками було виконано транспортних послуг на суму 9 млн 318 тис. з яких компенсації підлягало 8 млн 700 тис і тоді платіжне доручення було підписано Брижинським. За березень ця сума складає 9 млн 336 тис. грн. За словами перевізників, вони неодноразово спілкувалися з начальником МВА.
– Розмовляли з головою адміністрації військової, ще тиждень тому він казав: “Да, я розумію, дайте мені розрахунки і перепровірю, да я розумію, 9 млн в межах тих коштів що є я проплачу, проблем немає”. Але з того часу щось змінилось, щось змінилося і на неодноразові наші звернення ніхто не реагує, – говорить перевізник Володимир Коваленко.
В міській раді говорять: МВА поставила умову, що платіжні доручення буде підписано лише після вирішення конкретних земельних питань. Мова йде про три земельні ділянки на Мартина Небаби, 106. Управління земельних ресурсів мало на вимогу Брижинського розробити проєкти договорів їх оренди між Чернігівською міською військовою адміністрацією та ТОВ «Альянс міжрегіонального співробітництва». Його керівником в реєстрі юридичних і фізичних осіб значиться Максим Черненок, член партії “Слуга народу” та позаштатний радник Дмитра Брижинського.
– Я був викликаний до військової адміністрації, де я чітко сказав що я можу зробити в рамках чинного законодавства і вам надати. На що управлінням 29 числа була надана відповідь і надані проєкти і вони повинні були його самі сформувати як два суб’єкти господарювання. Ми надали і супровідний лист, де Чернігівська міська рада вказала про те, що на виконання надаємо проекти договорів, відповідно три ці договори, які нам сказали і також зазначили про те, що рішення сесії міської ради по даним земельним ділянкам Чернігівська міська рада не приймала і, відповідно, не несе відповідальності за ті розпорядження, які були прийняті військовою адміністрацією, – повідомив начальник управління земельних ресурсів ЧМР Василь Дмитренко.
Після цього, кажуть у муніципалітеті, надійшла вимога зареєструвати договори в Центрі надання адмінпослуг, попри те, що вони не уповноважені це роботи.
– Питання оренди земельних ділянок вирішуються виключно сесією міської ради, утворення Президентом України таких військових адміністрацій як тимчасових державних органів не є самостійною і достатньою підставою для припинення повноважень сільських, селищних, міських рад у період дії воєнного стану, – пояснив керівник ЦНАПу Юрій Балєв.
Нагадаємо, Чернігівська міська рада не затверджувала рішення, які стосувалися вищезгаданих земельних ділянок, оскільки на момент розгляду продавець та набувач сумарно мали заборгованість у розмірі 204 тис гривень.
– Це точно вже не наша справа реєструвати договір між Брижинським і юридичною особою, це вже не наша робота. Більше того, я пропонував провести сесію, ще раніше, і на сесії розглянути ще раз ці питання, і в разі позитивного рішення депутатів зняти взагалі всі питання. Я готовий скликати сесію позачергову, якщо вже питання транспорту стало з питанням трьох земельних ділянок, то ми готові на наступному тижні скликати позачергову сесію міської ради і ці питання винести на розгляд. Але давайте не ставити заручниками чотири підприємства на яких працюють сотні людей і тисячі чернігівців. чи десятки тисяч чернігівців, які користуються автобусними перевезеннями міста в угоду якимось конкретним інтересам конкретних забудовників, які потрібно розглядати зовсім в іншому форматі, – підкреслив в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Разом з тим перевізники спростовують тезу МВА про ніби-то збільшення прибутків на 20% в зв’язку з підвищення вартості проїзду при розрахунку готівкою. За інформацією Управління транспорту понад 70% пасажирів нині користуються транспортними картками, тобто вартість проїзду для них лишилась незмінною. До того ж нині діє безоплатна 30-хвилинна пересадка. Вони наголошують, в березні грошовий обіг зріс на 15%, проте це ніяк не прибуток.
– Ті кошти, які повністю збирають все від населення, вони йдуть на підтримання технічного стану автобусів для випуску на лінію. Все інше, в принципі, йде за рахунок відстрочки платежів перед постачальниками послуг, – сказав перевізник Олексій Захарченко.
– Хтось каже 20% прибутку, звідки може бути прибуток 20%, якщо в програмі компенсації вартість пального закладена 30 грн? Може пан Брижинський не знає скільки коштує це пальне? Так я йому кажу, що на сьогоднішній день саме дешеве пальне 50 грн, нема нижче ціни. Транспорт взяли новий, підприємство взяло кредит більше 80 млн, кредити не платяться. Військовиа адміністрація на тиждень затримує проплату, вона ж потом платить через тиждень да вот там раніш. Не вплачений кредит – кожного дня ідуть штрафний санкції і вони дуже серйозні, ну порахуйте на 80 млн як штрафні санкції за добу просрочки. Вони тримають тиждень, потом платять, але вони нанесли підприємству шкоду 150 тис грн, що це як не знищення транспорту в місті Чернігів?
–Тому ми ще раз хочемо звернутись, дійсно програма працювала і в місті Чернігові був транспорт майже найкращий, тому що до нас зверталися з інших міст, цікавились як працює, як ми це змогли зробити. Але зараз воно все може просто бути знищеним, – констатував перевізник Володимир Коваленко.
Принагідно в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако вчергове звернувся до міської військової адміністрації, аби питання з підписанням платіжного доручення було вирішено, і перевізники могли й надалі надавати послуги містянам.
– Ми протягом 10 днів останніх намагалися врегулювати це питання без шкоди місту в першу чергу і там де можна було розмовляти домовлятися ми намагалися це зробити. Обласна адміністрація, міська адміністрація схаменіться і припиніть шантажувати, брати заручники десятки тисяч людей. Ми ці питання всі обов’язково вирішимо в робочому порядку і вони вирішуються в законний спосіб, але зупиняти транспорт і в такій спосіб намагатися вирішити це питання для мене це ситуація абсурдна і вона дика, але я не хочу щоб люди постраждали від конкретних меркантильних інтересів конкретних посадових осіб, чиновників, які були призначені офісом президента, – наголосив в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Разом з тим в.о. очільника міста вкотре наголосив, що дана ситуація – аж ніяк не акція протесту чи саботаж, а об’єктивні дії перевізників, які не можуть працювати в умовах, що склались.