Не сидіти в кабінетах, а виходити та працювати адресно з мешканцями будинків. Виконувач обов’язків міського голови закликав комунальників посилити комунікацію з людьми та обходити територію, що в їхньому підпорядкуванні, а відтак усувати проблеми, що є в житловому секторі. Зокрема, під час щотижневої наради у муніципалітеті було названо декілька адрес, які потребують негайного реагування. Як от тріщина від другого до першого поверху в стіні будинку на П’ятницькій,11. З часом розколина може призвести до руйнування стіни будинку, а тому обстеження має бути терміновим, зазначив Олександр Ломако. Ризик для життя людей несе і провалля на Волковича, 12.
– Між 10 і 12 будинками бетонна плита, яка накриває колодязь на тротуарі. Жінка мені розповіла, що провалилися там майже в цю дірку ногою. І там ходить багато людей і тротуар, тому треба провести обстеження. Це колодязь чи це з дахів та вода стікає, зливні води. Щоб люди не травмувалися, – зауважив в. о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Попри обмежені можливості бюджету, гострі питання життєзабезпечення міста – потрібно вирішувати, каже Ломако. Серед “наболілого” й дороги Чернігова. Попереднє обстеження встановило, що 257 з них потребують ремонтних робіт. Лише на грейдерування, облаштування люків, ямковий та струменевий ремонт необхідно майже 60 мільйонів.
Олександр Ломако, в. о. Чернігівського міського голови
– Це без поточного ремонту, без перехресть якихось жахливих там Лук’яненка, Грушевського, Мазепи, там всі перехрестя жахливі. Масани, Глібова, це без цього всього, що треба робити, більш-менш Любецька. Тому треба збільшувати цю цифру. Тому що по цим дослідженням, що у нас є, Тероборони, Пашина – 4 мільйони, Лук’яненка, Грушевського – 5 мільйонів. Любецька – там буде більше, от ви пишете 21,5, буде більше, я думаю, – зазначив Олександр Ломако.
Одна з ключових логістичних артерій міста – вулиця Мазепи, якою здійснюється рух транспорту в сторону Києва потребує значного ремонту, а отже – суттєвих коштів. За цінами минулого року – це 53 мільйони гривень. Чернігів буде намагатися знайти ресурс і провести там ремонтні роботи.
– Якщо не сильно зміняться ціни, то ми знайдемо ці 53 мільйони в цьому році і зробимо Мазепи. Треба робити цю дорогу. Але треба робити так, щоб її повністю не закрити. Треба по полосі буде робити, – уточнив Олександр Ломако.
Загалом же, у 2024 році на ремонт доріг необхідно щонайменше 300 мільйонів гривень, але поки остаточна цифра – скільки це обійдеться місту ще невідома, адже не виставлено вартість всіх складових ремонтних робіт.
В умовах обмеженого бюджету громади, враховуючи і вилучене військове ПДФО, всі кошти спрямовані на забезпечення базових послуг і функціонування міста, тож наразі фінансування на ремонт доріг не вистачає.
– Тільки почали думати звідки зняти, прийшов Василь Олексійович, каже, течуть дахи в якихось, там, 10 школах, грубо кажучи. Ну ми ж не можемо не профінансувати цей напрямок, тому що це на голову нашим дітям, буде капати, коли дощі будуть. Тому продовжуйте рахувати, краще у нас буде список з більшою кількістю проблемних питань. Ми будемо об’їзд робити, радитися з людьми, з керівниками, від чого відмовлятися, але краще, щоб у нас наповнення було. Ми бачимо можливість додати зараз 50-53 мільйона гривень на цей напрямок. Але це буде все одно 170, при тій потребі, що у нас є тільки от зараз тут, ну 300 мінімум. Але це даже не все, далеко не все, – констатував в. о. Чернігівського міського голови.
Відтак, реалізація задач залежатиме від доступних фінансових ресурсів. Ремонтуватимуть в першу чергу ті дороги, якими рухається найбільше автотранспорту.