Чернігів — це Європа. Свій шлях українське суспільство обрало ще 2013-го на Євромайдані. 2022-го, у перші дні повномасштабного вторгнення, президент підписав заявку на членство України в ЄС. Країни Європи активно допомагають нам у боротьбі з агресором, зокрема дипломатією, зброєю та грошима. Торік у Чернігова зʼявилися нові міста-побратими, зокрема Реймс та Аахен, угоди про партнерство з якими нещодавно підписав виконуючий обов’язки міського голови Олександр Ломако.
– Минулого року активно, дуже активно заговорили про те, що Україна крокує в Європейський Союз. Ми багато чого чули, але однозначно мало чого розуміємо. Який той шлях, який перелік тої документації, що ми маємо змінити, які плюси або мінуси ми отримуємо після того, – зазначила заступниця начальника управління культури та туризму ЧМР Катерина Литвин.
Про Європейський Союз, зокрема його історію, цінності, шляхи та процес інтеграції днями говорили на круглому столі “Політико-правові аспекти членства у ЄС”. Захід провели в межах ініціативи “Чернігів – це Європа”, організованої ГО “Північна культурна столиця” спільно з USAID та управлінням культури та туризму. Тему Європи під час інтерактивної лекції розкрила професорка Аугсбурзького університету, президентка Української асоціації Європейських студій Оксана Головко-Гавришева.
– Ідея Європейського Союзу полягала в тому, щоб через поєднання економічних ресурсів досягнути забезпечення миру і стабільності в регіоні. Країни бачили в приєднані до такого об’єднання економічну вигоду. Вони бачили вигоду від поглиблення економічних відносин всередині регіону й посилення економічного розвитку всередині. Що членство передбачає взагалі. На мою думку, це, бачите, дві важливі речі. Для країни, як правило, це пов’язано зі статусом і політичним впливом. І друге, із чим пов’язано членство — це з доступом до нових можливостей розвитку й ресурсів, – пояснила президентка Української асоціації Європейських студій Оксана Головко-Гавришева.
Захід відбувся в змішаному форматі, тому долучитися міг кожен. Серед присутніх наживо — молоде покоління, яке, за словами заступниці начальника управління культури та туризму Катерини Литвин, представлятиме Україну в європейській родині. Девʼятикласник Ілля неодноразово був закордоном і розуміє важливість євроінтеграції.
– Європейський союз — це досить така важлива організація, міжнародна організація, яка дає нам можливість спілкуватися з нашими партнерами, майбутніми й теперішніми також на досить такі високому професійному рівні. Ми стараємося всіма силами бути разом із ЄС, відповідно, Європейський союз разом із нами, – зауважив учень школи № 3 Ілля Джога.
Після теоретичної частини аудиторію офлайн і онлайн запросили подискутувати. Яка роль ЄС у майбутньому нашої країни та як житимемо, якщо в найближчі терміни здобудемо омріяне членство — ці питання молодь обговорила жваво. Нагадаємо: цьогоріч Україна вперше відзначила День Європи 9 травня разом з усім світом. Святкові заходи в Чернігові відбудуться 20-го та 21-го травня.