Факт-новини: оперативні сюжети

Відновлення газопостачання: як повертали газ до осель мешканців Чернігівщини?

Featured Video Play Icon

Бобровиця та Новоселівка – одні з найбільш зруйнованих внаслідок бойових дій мікрорайонів Чернігова. Російські окупанти безперервно обстрілювали їх з артилерії та авіації, щоб вибити українських військових з позицій та прорватися в місто. Критичних, а подекуди і безповоротних, руйнувань тут зазнали як домівки людей, так і об’єкти інфраструктури. Зокрема, і електричні, водопровідні та газові мережі. Знищене було не лише наземне обладнання, а навіть підземні комунікації. Наприклад, ось тут від шафового газорегулювального пункту, який розподіляв газ частині мікрорайону, лишилися одні друзки. Газ сюди повертали в декілька етапів – спочатку в аварійному режимі, щоб він якнайшвидше з’явився там, де вціліли газові системи, чи їх можливо було оперативно відновити. Потім провели капітальні ремонти та запустили газорозподіл в штатному режимі. Замість 4-х зруйнованих ГРП та ШГРП поставили нові. Загалом під час бойових дій на Чернігівщині було вщент знищено 16 газорегулювальних та шафових газорегулювальних пунктів, завдання яких – розподіляти газ, очищувати та підтримувати його тиск на належному рівні, необхідному для роботи газових приладів. Нині замість них вже працюють нові.

Ми відчули наскільки важливо щоб у нас був запас аварійний і труби, і обладнання. Оскільки ми готувалися до виконання інвестпрограми, то у нас таких уніфікованих шаф було достатньо, які ми могли відразу ж встановлювати, і це нам допомогло швидко відновити газопостачання після закінчення бойових дій, – розповідає  голова правління АТ «Чернігівгаз» Алла Ярова.

Швидке відновлення стало можливим завдяки тому, що необхідне обладнання виготовляється на трьох українських заводах RGC Production серійно, в результаті проведення уніфікації типів ШГРП. Якщо раніше кількість типів газорегулювального обладнання, встановленого на газових мережах, доходила до сотні, то зараз розроблено 10 видів шаф. Це дозволяє здійснювати масове виробництво і оперативно постачати обладнання операторам ГРМ в регіони. Якби такої уніфікації не відбулося, відновлення газопостачання в деокупованих областях тривало б набагато довше, адже під кожен зруйнований газорегулювальний пункт потрібно було б розробляти окремий проект, а потім чекати виготовлення і постачання протягом декількох місяців.

У старих шафових установок дуже вузький діапазон тиску, і при авіадуарах і бойових діях, коли падав тиск при пошкодженні газопроводів, відразу спрацьовував запірний клапан. Саме модернізація споруд на газопроводах дозволила, щоб якнайменше споживачів залишалося без газу, – зазначає Алла Ярова.

Нові шафові пункти обладнані італійськими регуляторами тиску Pietro Fiorentini, адаптованими до роботи в умовах підвищеної складності. Це підтвердилося в бойових умовах – коли обладнання старого зразка вимикалося через впливи вибухових хвиль та пошкодження, нові ШГРП продовжували певний час підтримувати тиск газу, давши таким чином ремонтним бригадам можливість усувати аварії, фактично, без переривання газопостачання. Загалом в 2022 році «Чернігівгаз» встановив в області 76 таких нових сучасних шафов Упродовж минулого тижня надзвичайники 91 раз залучались до ліквідації надзвичайних подій, пожеж, надання допомоги та проведення інших невідкладних робіт