Що їли… Що вдягали… Чим обстрілювали Чернігів та навколишні села, чим вбивали цивільних… На чому стікали кров’ю та в чому горіли живцем— усі ці речі належали російським окупантам. Тепер вони — в обласному історичному музеї ім. Василя Тарновського.
Ці речі до музею передали українські військові, волонтери, жителі сіл, де зупинялися російські загарбники, за чимось працівники музею їздили самі.
Серед озброєння — ручні штрумові гранати, осколки градів, фрагменти ракети урагану.
Поки що у музеї думають, як саме експонуватимуть ці речі. За словами Євгена Населевця, облаштовуватимуть як окремі стаціонарні виставки, так і робитимуть тематичні інсталяції.
На подвір’ї музею також можна побачити свідчення російської присутності. Ці ноші — з облаштованого окупантами шпиталю у Вишневому, де ворог зазнав людських втрат. На них видно сліди крові. А також надворі – рештки амуніції танкіста. Їх до приміщення не заносять через сморід.
Наразі музей не працює для відвідувачів. Працівники тим часом убезпечують експонати та закривають вибиті вікна — матеріали для цього їм передали волонтери, дещо доправили навіть у період активних бойових дій. А речі із росії поки збирають та реєструють. Та сподіваються показати їх людям 22 червня, у день початку нацистського наступу 1941 року.