У Чернігові офіційно завершено набір до 10-х класів, і на сьогодні є вільних 93 місця в профільних ліцеях. Але в той же час, у школі №19 відкривають додаткові два 10-х класи на 60 учнів. Відповідне рішення 9 липня прийнято на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, на якому внесли зміни до прогнозованої мережі закладів загальної середньої освіти на 2025/2026 навчальний рік.
Олена Горна – заступниця начальника управління освіти ЧМР:
Рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 7 травня 2025 року № 245 Про затвердження прогнозованої мережі закладів загальної середньої освіти на 2025-2026 рік. Запропонованим проектом рішення пропонуємо внести зміни до вищезазначеного рішення виконавчого комітету. Зміни дотримуються.
Стосується внесення до мережі на 2025-26 навчальний рік двох 10-х класів в школі номер 19.
Рішення про відкриття класів у 19-й школі було прийнято виконкомом на підставі розпоряджень Чернігівської міської військової адміністрації та заступника міського голови. Однак, згідно із Законом України “Про повну загальну середню освіту”, зміна структури школи – це виключна компетенція міської ради, як засновника. Постає питання чому ці зміни не розглядає депутатський корпус під час сесії?
Віктор Геращенко – заступник Чернігівського міського голови:
По-перше, це прогнозований титул. Затверджуватися він буде у вересні, якщо вони наберуть діток. Так чи ні?
Тому всі зміни по Статуту, по ліцензіям, по реорганізації, по назвам, по створенню ліцеїв або ще чогось, це все сесія. Тобто є господар. Ще раз я раз повторюю, це прогнозовано мережа.
Як повідомила заступниця Чернігівського міського голови Вікторія Пекур на виконком це рішення було винесено після наради в ОВА, яка відбулась 7 липня.
Цей крок суперечить освітній реформі, яка поетапно впроваджується у Чернігові протягом останніх років. Згідно з положеннями законодавства передбачено створення сучасної триланкової системи: початкова школа, гімназія та профільний ліцей. Місто вже успішно створило чотири ліцеї, вклавши у їхнє оснащення мільйони гривень.
Та попри ці зусилля, цього року близько сорока батьків подали заяви на зарахування дітей до 10-х класів школи №19 — хоча, відповідно до реформи, старші класи там не передбачені.
Олена Горна:
В інших профільних ліцеях 93 вільних місць. Є класи, які в нас уже фактично сформовані. Це переважно англійська мова, історія. Можуть ще з’явитися вільні місця, оскільки зараз іде вступна компанія до коледжів, до закладів професійно-технічної освіти. Діти подали туди ще документи. Якщо вони вступлять в науковий обласний наш ліцей, то відповідно вони заберуть документи із шкіл, куди вони подавалися з ліцеїв. Ще будуть додатково вільні місця.
Який профіль матимуть два класи в 19-й школі, має визначати педагогічна рада закладу. Однак, замість педагогів, це рішення також було прийняте начальником МВА. У його розпорядженні від 12 червня зазначено, що це будуть математичний та українсько-філологічний профілі.
Олена Горна:
Визначають профілі заклад освіти. Рішення педради в 19-й школі про визначення профілів на сьогодні відсутнє.
Підсумуємо, мета реформи старших класів – якісне навчання, підготовка конкурентоспроможних випускників із фундаментальними знаннями. Останні роки в 19й школі старші класи не працювали, а це мінус кадри, педагогічний та інфраструктурний потенціал. Наразі невідомо, яка остаточна кількість заяв буде прийнята від батьків на зарахування до закладу освіти і з яких коштів – державної субвенції чи міського бюджету- буде відбуватись фінансування цих додаткових двох класів.