ТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

Знай свій ВІЛ статус. Чернігівцям роздавали набори для самотестування

Featured Video Play Icon

1 грудня – Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом. Напередодні у Чернігівській міській лікарні №2 провели акцію «Знай свій ВІЛ-статус». Медичні працівники пропонували чернігівцям пройти самотестування за допомогою цитотестів або здати кров на ВІЛ-інфекцію.

Анастасія Спутай, медсестра: Я пропоную пройти швидке тестування вдома, кому незручно тут, щоб в комфортній обстановці вони змогли дізнатися свій ВІЛ статус. Ви берете з ротової порожнини мазочок. Там є спеціальна рідина, в яку ви занурюєте цей цитотест. І воно через 20 хвилин вам показує: одна смужка – це ВІЛ статус негативний, дві смужки – позитивний.

Захід провели в рамках проєкту «REACH 95: доступність якісних послуг з ВІЛ у закладах охорони здоров’я України», запровадженого Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), який охоплює 16 регіонів. В нашій області в проекті беруть участь 17 медичних установ. За словами координатора соціальної роботи Сергія Крицького, Чернігівщина посідає п’яте місце по Україні за рівнем захворюваності на ВІЛ/СНІД.

Є над чим працювати і людям є над чим замислюватись, тому що це ВІЛ. Він безсимптомний і людина може прожити 10 років і вона не буде знати, що у неї ВІЛ. І уже на жаль, у нашій області багато випадків, коли виявляється вже на поздній стадіЮ – каже Сергій Крицький, координатор соціальної роботи проєкту REACH 95

Одне із глобальних завдань проєкту – підвищити якість послуг тестування на ВІЛ у медзакладах для більш ефективного виявлення нових випадків захворювання і покращення зв’язку з профілактикою і лікуванням. В межах проекту REACH 95 запустили бот, завдяки якому людина може, просканувавши QR-код, замовити собі сейф-бокс і в домашніх умовах провести дослідження.

За минулий рік ми протестували швидкими тестами 12 398 осіб, було виявлено 104 особи з позитивню реакцією. За цей рік уже, от за ці 10 місяців , ми протестували 20 000 осіб і було виявлено 138 позитивних людей. Виявляти вчасно цю патологію дуже потрібно, тому що коли вчасно почати терапію, то це і покращує якість життя людей з ВІЛ. І крім того, можна досягнути такого рівня, коли пацієнт, який хворіє, він практично не контагіозний для свого статевого партнера, – розповідає Олена Мосієнко, заступник медичного директора з поліклінічної роботи ЧМЛ №2

Свій ВІЛ-статус треба знати як групу крові, кажуть лікарі, і проходити тестування регулярно. Для цього не потрібно чекати чергової акції, достатньо звернутися до свого сімейного лікаря. У будь-якому медичному закладі вам можуть запропонувати пройти тест на ВІЛ/СНІД.