Нове на ТБТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

Євген Клопотенко досліджує гастрономічну спадщину Чернігівщини: від ринкових смаколиків до унікальних рецептів

Featured Video Play Icon

Яєць купити у вас можна? Давайте домашніх яєць мені, і це масло домашнє? То давайте і масло домашнє. А давайте спробую, – пробує натуральні продукти столичний кулінар

Український шеф-кухар Євген Клопотенко на центральному ринку у Чернігові куштує вершкове масло.

Засипаю сметану і збиваю.

– Серйозно?

– Серйозно. Ну це мабуть десь годину. Вручну.

Супер давайте, мені вже добре, таке воно, справжнє!

До Чернігова відомий кулінар та ресторатор завітав, аби краще дізнатися про тутешні гастрономічні традиції і запозичити у своє меню характерні для Чернігівщини страви.

Євген Клопотенко, шеф-кухар: Сьогодні зранку ми були в прекрасному ресторані з моїм другом шефом і їли такі уже сучасні українські страви. Зараз приїхали на ринок, дивимося ринок, куштуємо м’ясо, сало. Купили дуже смачне сало. І пізнаємо просто гастрономію.

Пан Євген обійшов торгові ряди із продуктами. Господині розповіли про свої кулінарні секрети. Деякі з них займаються улюбленою справою понад 30 років.

Людмила Кіберча, продавчиня: У мене піч, молоко, у мене шість корівок тримаю з господарем. Переробляємо все молоко і вожу на ринок. У мене стоплена сметана, ставлю у піч і вона томиться. А потім беру банку, збиваю, і роблю масло. Змиваю гарно і відводжу.

На чернігівському ринку можна знайти навіть національні грузинські страви: сири сулугуні та домашні кисло-солодкі соуси. Тож і столичний гість не зміг пройти повз них.

Давайте мені соус, кислий буде. Так супер, так ідеально. 100 гривень. Дякуємо дуже, – далі спілкується з продавчинями Клопотенко

Поки тривала екскурсія базаром чимало бажаючих зібралося, аби зробити фото на згадку.

Із вами я зроблю. Дуже приємно. Ще разок, все, є!

Саме натуральні продукти — основа української кухні. Вже 22 чернігівські страви внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини. Завдяки ж Євгену Клопотенко виграно битву за український борщ і він в списку ЮНЕСКО.Свою подорож Чернігівщиною кулінар розпочав у місті Носівка, де готував традиційну українську страву – гартаначку. Далі ж побував у Ніжині, селі Сиволож Плисківської громади та на Корюківщині.

Що я знайшов, встиг віднайти? Це така бабка в Плисківській громаді. Це млинці на крохмалі без борошна. Крохмаль робиться вручну. Я ще не всі назви запам’ятовував, але смажені огірки з м’ясом, там ще є страва, коли береться кисляк, молоко, трішки цукру і пшоно запікається в печі. Якийсь новий кисломолочний продукт. Я ще знайшов жаренуху, коли картоплю кладуть просто в піч на шість годин, дістають, а вона така червона. Я не міг зрозуміти.Там ще безліч всього в мене в списку. Це те, що я вже скуштував, але ще треба час, – розповідає Євген Клопотенко

У Чернігові ж після центрального ринку наступним маршрутом Клопотенка стала крафтова виноробня. Після ж, за планом – приготування унікальної страви «Пісний холодець з бобу» разом із господинями Куликівської громади. Загалом усі візити шеф-кухаря спрямовані на популяризацію та збереження кулінарної української спадщини.