Вижив під час Голокосту. Григорій Голубов, єврей за національностю, народився під час Другої світової війни на Вінниччині. Нацистські окупанти намагалися забрати його у батьків і вивезти з рідного селища. Через це довелося приховати справжнє походження. Майже три роки родина з немовлям переховувалася в землянках, так і вижили. У 22-му звуки сирен та вибухів повернулися в життя Григорія Голубова.
– Родився я під бомбами, під обстрілами і пройшло 80 років, і 24-го лютого 22-го року на ювілей 80-ти-річчя мене привітали знову бомбардуванням. І ми з сином, він інвалід першої групи з дитинства, ховалися в погребі. З чого я почав, до того я й прийшов, – зазначає представник єврейської громади Григорій Голубович.
27-го січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який запровадили у 2005-му році, аби зберегти народну пам’ять про жахливі злочини, системні репресії та геноцид, здійснений нацистами під час Другої світової війни. У період з 1941-го року до 1945-го було вбито 6 мільйонів євреїв, 1,5 з них – в Україні.
– Якщо брати Чернігівщину, то дослідження дуже різняться скільки загинуло від нацистської політики. Спочатку називали цифру від 2 до 2,7 тисяч, потім почали говорити від 4 до 6. Зараз уже почали говорити від 6 до 10 тисяч людей. Чому така різниця в цифрах? Тому що частина євреїв була розстріляна навіть без обліку самими нацистами. Це було особливо в перші дні, – розповів історик Сергій Бутко.
У Чернігові особливим місцем для представників єврейської громади є урочище “Березовий рів”. Фактично це місце страти – саме тут у листопаді 1941-го року німці здійснили масовий розстріл, вбили 800 євреїв лише за їхню національну приналежність.
– Тут, на цьому місці, де ми знаходимось “Березовий рів”, тут був певний облік, кого знищували, що їх спочатку брали, брехали про те, що хочуть кудись перевозити, а їх просто привозили для того, щоб роздягнути і розстріляти, – зауважив Сергій Бутко.
Кожен урок історії, і тим більше жахливий, мав би бути засвоєним. Проте радянська влада теж вдавалася до політики антисемитизму. А тепер правонаступниця “союзу” тероризує мирне населення України щоденними обстрілами.
– Ці уроки не засвоєні і те, що нам здавалося, відійшло в минуле, те, що нам здавалося, це вже залишиться дуже скоро тільки на сторінках підручників чи у спогадах поодиноких очевидців. Уроки ж мали бути засвоєні. Але, на превеликий жаль, відбулося те, що відбувається і говорити про це, можливо, треба ще більше, ніж ми говорили до подій 2022-го року в Україні або 2023-го року, 7 жовтня минулого року в Ізраїлі, – каже голова Чернігівської міської єврейської громади Олександр Чеван.
Представники єврейської громади, історики та небайдужі чернігівці щорічно приходять до меморіалу в урочищі “Березовий рів”, аби схилити голову у скорботній хвилині мовчання, вшанувати пам’ять жертв нацистського режиму та покласти квіти. У 1963-му році на цьому місці встановили перший пам’ятник, але лише після здобуття Україною незалежності єврейська громада встановила пам’ятний знак. Меморіальний комплекс реконструювали у 2021-му році.