Традицію Щедрого вечора внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури та інформаційної політики України.
Дивіться також: Відродження Різдвяних традицій: як чернігівці виготовляли Дідуха
Традиції Щедрого вечора України мають форму так званих новорічних обходів. Традиція має довгу історію, сягає своїм корінням у дохристиянські часи і містить у собі 12 обрядових страв, приготування до Щедрого вечора, перевдягання — «водіння кози», Маланка, щедрування. І тут важливим елементом є всесвітньо відомий твір «Щедрик».
«Традиція щедрування жива: вона пройшла нелегкі випробування в нашій історії і збереглась завдяки її носіям, завдяки тим, хто її популяризував у різні часи. Водночас ми маємо тисячі прикладів, коли національна культурна спадщина надихала митців на створення сучасних творів з етнічними мотивами. Одним з найяскравіших таких проявів є «Щедрик» Миколи Леонтовича», — зазначив Ростислав Карандєєв, т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України.
Чиновники, науковці і громадські активісти нині працюють над включенням «Щедрика» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.
«Наша мета — довести світові, що мелодія «Carol of the Bells» має насправді суто українське «громадянство». Відповідно до правил ЮНЕСКО одна з вимог для включення елементу до світового списку — це його включення до національного переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини, тому сьогоднішня подія — важливий крок до світового визнання», — зазначають у мінкульті.
Нагадаємо, цього року свято Василя та Маланки відзначатимемо за новим календарем: Маланка – 31 грудня, а Василя – 1 січня. Тобто, обидва свята випадають на переддень і початок Нового року.