Нове на ТБТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

TOLOCAR у Чернігові: майстерня на колесах для майбутнього громад

Featured Video Play Icon

У Чернігові відбулася знакова подія, яка відкриває нові можливості для розвитку громад, освіти та інновацій. Громадська організація «Еко Місто» спільно з Національним університетом «Чернігівська політехніка» отримали у постійне користування мобільний мейкерспейс #TOLOCAR. Цей унікальний проєкт покликаний об’єднати людей навколо творення, технологій та відбудови, рухаючи мейкерство у громади, школи та локальні ініціативи. TOLOCAR є важливим компонентом міжнародного проєкту «Ефективне державне управління завдяки GovTech і прозорості в Україні», що реалізується GIZ та фінансується урядом Німеччини.

Дмитро Іванок – радник компоненту TOLOCAR, німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ в Україні:
Наша головна мета — розвиток мейкерської спільноти. І Чернігів, як яскравий її представник, особливо важливий для нас. Це регіон, який сильно постраждав від російської агресії, і де розвивати мейкерство справді дуже складно. Але “Еко Місту” це вдається — і ми щиро раді, бо разом з ними були серед перших, хто започатковував мейкерський рух в Україні.

Співпраця університету з громадами є ключовим елементом стратегії розвитку регіону. Національний університет «Чернігівська політехніка» вже півтора десятиліття реалізує масштабну програму «Університет в житті регіону», спрямовану на допомогу та розвиток громад.

Олег Новомлинець – ректор НУ “Чернігівська політехніка”:
Якщо трішки віддалитися в історію, то, в принципі, університет з 2010 року реалізує велику програму, яка називається “Університет в житті регіону”. І за ці 15 років реалізовано більше півтисячі різноманітних проєктів спрямованих на допомогу і розвиток наших громад.

Центр «Перемога», який активно відновлюється за підтримки міжнародних партнерів з більш ніж п’яти країн, стане справжнім магнітом для молоді та інноваторів. Тут поєднані освітні, бізнес- та виробничі функції, що дозволяє втілювати ідеї у життя.

Олег Новомлинець:
Ми хочемо трансформувати три старі кінозали і зробити один міні цех. Тут буде стояти різноманітне обладнання, яке буде дозволяти будь-якому мешканцю нашої громади, чи то студент, чи то школяр, чи то доросла людина, яка має ідею, прийти сюди і за допомогою працівників нашого стартап-центру розробити прототип і далі його вже впроваджувати в реальне виробництво.

Мобільний мейкерспейс дозволить поширювати знання та навички, об’єднуючи мейкерів по всій Україні.

Дмитро Іванок:
Мейкери за нашої підтримки реалізують вже конкретні інтервенції. Одна з них починалась як ревіталізація цього простору, перетворення його в Центр стартапів та інновацій. Ми з радістю до цього долучились. Команда “Еко Місто” з Чернігова перевершила всі наші очікування. Вони зробили з цього центр, який об’єднує в собі різних стейкхолдерів, як університет, так і представників міської влади, місцевих активістів і, головне, – мейкерів, ентузіастів, стартаперів, які тут, на місці, в Чернігові, пробують, експериментують, втілюють інновації в життя. І це, власне, наша головна ідея, наша задумка, і ми раді бути долученими до цього процесу.

TOLOCAR не просто передано у користування, а виграно у внутрішньому конкурсі серед багатьох організацій завдяки високій оцінці спроможності ГО «Еко Місто» та їхньої синергії з університетом. Це вже п’ятий мобільний мейкерспейс в Україні, який переходить на баланс громадських організацій.

Сергій Безбородько – керівник ГО “Еко Місто”:
Була висока конкуренція серед українських громад щоб саме їх посилив TOLOCAR. Але високо оцінили саме наші спроможності, нашу синергію з університетом і, в принципі, той величезний об’єм робіт, який ми проробили для поширення мейкерських практик інновацій. Отже, залишається на постійному використанні у нас. Він буде виконувати функції профорієнтації дітей та молоді. Він буде виїздити на профорієнтаційні заходи в чернігівські ліцеї. Також ми будемо підтримувати STEM-центри в територіальних громадах.

TOLOCAR – це ціла майстерня на колесах, яка має величезне наповнення і може зробити будь-що, будь-де, – розповідає Сергій Безбородько.

Сергій Безбородько:
З TOLOCAR ми робили багато прототипів для того, щоб очищати воду, заряджати батареї від сонячної енергії. Ми робили публічні простори, які дуже важливі для людей, для психологічної підтримки, для відпочинку. Ми підтримували віддалені громади, коли треба було замінювати вікна на тимчасові. Він дозволяє робити швидше те, що ми робимо вручну тижнями. Тобто це такий великий класний поштовх для того, щоб посилити те, що ми вже робимо, пришвидшити те, що ми робимо і також “шерити” знання, навчити інших робити те саме.

TOLOCAR стане рушійною силою для розвитку STEM-освіти, профорієнтації молоді та підтримки громадських ініціатив у Чернігівській та Сумській областях. Це яскравий приклад того, як інновації та співпраця можуть допомогти Україні відновитися та стати сильнішою.

Олег Новомлинець:
Користуючись нагодою, запрошую всіх жителів нашого міста, нашої громади доєднатись до розвитку цього інноваційного центру для того, щоб, дійсно, це місто стало магнітом для нашої молоді. Це дуже важливо показати молодій людині, колишньому, наприклад, випускнику школи, що ти зможеш реалізувати свій потенціал тут. Не треба нікуди їхати, не треба їхати за кордон. Ти спроможний зробити своє майбутнє саме тут, в рідному місті.