Темники для “Укрінформу” зі списками небажаних спікерів по регіонах, та як із ними повʼязаний радник начальника Чернігівської ОВА?
“Українська правда” опублікувала велике розслідування про повернення політичної цензури в медійний простір, що за два дні набуло широкого резонансу і сколихнуло медіаспільноту. А саме, як Офіс Президента впливає на інформаційну політику “Укрінформу” – на сьогодні єдиного державного агентства України.
Як йдеться у статті, колишній гендиректор Олексій Мацука надсилав редакціям теми, які “бажано висвітлювати”, та що як “краще пояснювати”, а також рекомендації, у кого брати коментарі – так звані темники. Журналістам вдалося ознайомитися з документами, які надсилали кореспондентам в областях. Майже в кожному файлі була колонка “небажані спікери”, серед яких люди, організації та місцеві політики, переважно опозиційні до нинішньої влади.
Отримав такі темники від свого керівництва і Юрій Стригун, кореспондент агентства в Черкаській та Чернігівській областях, по обох регіонах.
– От тільки призначили у листопаді, 23-го, нового редактора Мацуку і у грудні. Не вірю своїм очам – отримую темник: “бажані” спікери, “небажані” спікери.. Чисто візуально там, здається, представники облдержадміністрації, лояльні депутати – це бажані спікери, і навіть, що мене здивувало, що..представники міської ради – небажані спікери, навіть, бюджет власний вони не можуть коментувати, – зазначив кореспондент “Укрінформу” в Черкаській і Чернігівській областях Юрій Стригун.
Каже, сам у роботі документами не керувався принципово, але заявити про те, що вони мали місце, вирішив після оприлюднення статті “Українською правдою”. Між собою файли різнилися не лише прізвищами: за словами Стригуна по Черкащині колонка осіб, чиї коментарі не варто використовувати, була взагалі порожньою.
– У мене прекрасні стосунки із керівником Черкаської ОДА і його прессекретарем. Як мені розказали, до них звернулися у листопаді з проханням надати теми Черкаської області, які будуть цікаві на загальнонаціональному рівні. Вони прислали ці теми, і в списку “небажаних” спікерів там взагалі нікого не було. Вибирай на свій розсуд, теми осьо тобі є, з ким хоч спілкуйся, з ким хочеш розмовляй, публікуй – ми до цього відношення жодного не маємо. В Чернігові було все абсолютно навпаки, – пояснив Юрій Стригун.
За впровадження і дотримання державної політики на місцях відповідають обласні військові адміністрації. Хто може формувати такі темники? “Українська правда» пише, в метаданих більшості документів є ім’я Андрія Подорвана – радника голови Чернігівської ОДА зі стратегічних комунікацій, що значиться в них як “автор”. У розмові з центральним виданням він запевнив, що не створював таких файлів, не знайомий з Мацукою і не розуміє, як його ім’я та прізвище потрапило в метадані. Наша редакція звернулася за коментарем щодо введення політичної цензури і хто погоджував “бажаних” і “небажаних” спікерів до начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса, однак впродовж дня відповіді не отримали.
Що стосується, власне, списку по Чернігівській області, наданого регіональним кореспондентом “Укрінформу”, у ньому вказано, що тему відновлення, до прикладу, можуть коментувати керівники структурних підрозділів і управлінь ОВА, голови двох громад і одного волонтерського об’єднання, не може – СЕО “Добробат”. З питань міського бюджету в бажаних спікерах – начальник міської військової адміністрації Дмитро Брижинський, його заступник Бистров, і депутатка від опозиційної ЄС Марина Семененко (раніше Рейко), але з приміткою «в конструктиві». І в той час в “небажаних” – в.о. міського голови Олександр Ломако.
– Там йде мова про бюджет міста Чернігова який мені забороняють коментувати. очільник громади не може по їхньому темнику коментувати бюджет громади а його може коментувати тільки бистров брижинський і там хтось третій в них написано міжнародні відносини відбудова міста і області волонтери засоби масової інформації там чистий список там немає жодного слова про війну взагалі. З цього документу видно, що він складався в Чернігівській військовій адміністрації, цей темник і, зрозуміло, що ініціатори цього наступу на свободу слова вони сидять в центрі, в Києві, але виконавці місцеві і в той час, коли Україна бореться за європейські цінності, в той час коли ми декларуємо, що хочемо стати членом європейської родини, такі дії, звичайно, це ганьба, – підкреслив в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Введенням політичної цензури стурбовані міжнародні партнери, – телефоном ситуацію прокоментував виконавчий директор регіонального відділення АМУ Микола Силенко, який також потрапив до списку “небажаних”.
– Вчора кілька дзвінків було від наших міжнародних партнерів, які активно підтримують Чернігівщину, вони запитували про це, вони дуже обурюються. Їм неприємно, що вони мають справу з країною, у якій допустимі такі речі. Тобто мені самому теж трішки соромно за те, що європейці на нас дивляться, вибачте, як на якихось невігласів, які насаджують середньовіччя в Україні, – сказав виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Микола Силенко.
А от по антикорупційній діяльності серед “неугодних” – Сергій Гарус, який впродовж останніх років нерідко порушував цю тему в публічному просторі.
– Мене насправді не дуже турбує – є я в тих списках чи немає, чи там якась інша особа. Мене більше турбує той факт, що під час війни, реальних військових дій, військові адміністрації, які мали б займатися питаннями оборони та безпеки міста і області, формують якісь списки з бажаних чи небажаних осіб. На мою думку, це є фактично знищення свободи слова, – зауважив Сергій Гарус.
“Темники”, “небажані спікери” – це відверта цензура та політична пропаганда, а не інформаційна безпека – так на ситуацію відреагував голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. До того ж, в нашому регіоні представниці НСЖУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення – “не рекомендовані” спікерки з теми медіа і сигналу на прикордонні.
Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що по ситуації з “Укрінформом” звертатиметься до Офісу генерального прокурора та Нацради. З відкритим зверненням до правоохоронних органів виступив і в.о. очільника Чернігова, Олександр Ломако, назвавши розслідування цієї справи – справою честі.
Якщо ці факти підтвердяться, матеріал «Українськоі правди» повинен мати наслідки на рівні держави і окремих виконавців, кажуть і в Інституті масової інформації.
– Треба дивитися на контекст і самого матеріалу, оскільки там дуже багато фактів описано, не лише про темники, але загалом про поведінку і Олексія Мацуки, і про роботу державного концерну інформаційного. І це, звичайно, не витримує жодної критики. По суті своїй, це темники, які ми бачили з часів Кучми, з часів Медведчука, які були при Януковичі, і те, проти чого був Майдан, зокрема. Про свободу слова, про свободу вираження думки і про незалежність медіа. Це акцент, на чому будується будь-яке демократичне суспільство, – констатував представник Інституту масової інформації в Чернігівській області Павло Пущенко.
Пізніше очільник НСЖУ Томіленко також закликав правління Чернігівського осередку невідкладно призупинити членство в спілці Андрія Подорвана, об’єктивно розглянути ситуацію і його причетність до створення директив, що обмежують журналістську діяльність.