Новини

Що зміниться в Україні з 1 вересня?

З 1 вересня в Україні розпочинається новий навчальний рік. Батькам і дітям потрібно підготуватися до того, що навчання відбуватиметься в умовах війни.

Також певні зміни чекають на українців за кордоном, зокрема біженців у Польщі. За кордон зможуть виїжджати й українські чоловіки-підприємці. Також змінилися умови роботи обмінників в Україні.

Читайте також: Що покласти у рюкзак школяра в умовах війни?

Що ще зміниться в Україні з 1 вересня та протягом місяця?

Початок навчального року

Із 1 вересня українські школярі знову повернуться за парти. Але офлайн-навчання розпочнеться лише в тих школах, де є укриття. Так, у Чернігові очне навчання розпочнуть у 22 школах міста. Це, орієнтовно, 10,5 учнів та учениць.

Але у новому навчальному році буде кілька моделей освітнього процесу, зокрема очна, дистанційна (онлайн) і змішана навчання. Батьки самостійно обирають формат навчання.

Школярів, які все ж повернуться за парти з 1 вересня, радять підготувати до навчання. Зокрема, батькам рекомендують покласти у рюкзак:

  • пляшку води;
  • батончики, сухофрукти чи горіхи;
  • записку з прізвищем, ім’ям та по батькові дитини, датою народження, адресою проживання і контактами батьків;
  • телефон;
  • зарядний пристрій;
  • індивідуальні ліки;
  • комплект змінної білизни та одягу;
  • улюблену іграшку або річ.

Щодо навчання в університетах, то цього року кожен заклад вищої освіти ухвалюватиме рішення про початок навчального року самостійно.

Передусім це залежить від регіону та безпекової ситуації. Тим часом МОН рекомендувало для студентів першого курсу коледжів та інших закладів фахової передвищої освіти навчання почати вже з 15 серпня.

Для студентів перших курсів рекомендовано почати навчатися з 15 вересня, але не пізніше 1 жовтня. А для здобувачів освіти першого курсу магістратури на основі вищої освіти — орієнтовно з 1 жовтня 2022 року.

З 1 вересня школярі Чернігова зможуть їздити у міському транспорті за 4 гривні, якщо користуватимуться учнівською транспортною карткою.

Читайте також: Проїзд для школярів Чернігова у міському транспорті з учнівською карткою коштуватиме 4 гривні

Виїзд чоловіків за кордон

Поки в Україні діє воєнний стан, виїзд за кордон для чоловіків віком 18-60 років заборонений. Але для деяких категорій все ж є винятки.

Так, з 1 вересня 2022 року українські чоловіки-підприємці зможуть виїжджати за кордон у короткострокові відрядження на сім днів.

Скористатися такою послугою зможуть ФОПи і юридичні особи приватної форми власності. Але виїхати зможуть лише ті підприємці, які:

  • мають середню заробітну плату в компанії не менше 20 тис. грн;
  • подали податкову звітність;
  • не мають заборгованості з єдиного внеску на державне соціальне страхування;
  • мають кількість застрахованих осіб за останній місяць звітного кварталу не менше 10 осіб;
  • внесли гарантований платіж у 200 тис. грн.

Гарантований платіж (застава) повернеться після того, як підприємець приїде з відрядження до України.

Нові правила перетину кордону з Польщею

З 1 вересня запрацюють зміни в організації руху транспорту на кордоні з Польщею. Це пілотний проєкт, який триватиме до 30 листопада 2022 року. Його мета – мінімізувати черги.

Як повідомили у Державній митній службі, Україна і Польща домовилися, що з 1 вересня рух автомобілів вагою до 7,5 тонн відбуватиметься через такі пункти пропуску: Устилуг — Зосин; Грушів — Будомеж; Смільниця — Кросценко; Угринів — Долгобичув.

Вантажівки вагою понад 7,5 тонн зможуть перетинати кордон через такі пункти пропуску, як Рава-Руська — Хребенне, Краківець — Корчова, Шегині — Медика, Ягодин — Дорогуск.

Правила вантажних перевезень з Молдовою

З 1 вересня українські перевізники зможуть їздити у Молдову за новими спрощеними правилами. Дозволи на міжнародні вантажні перевезення скасовано.

Після підписання так званого транспортного безвізу з країнами ЄС Молдова залишалась єдиною державою на наших кордонах, з якою не було повністю скасовано дозвільний режим для українських перевізників.

Але, з огляду на великий обсяг вантажів, який зараз рухається у бік Молдови, спрощені правила знімуть ризик зупинки руху нашого експорту.

Однак в Мінінфраструктури наголосили, що дозвільний режим буде збережено для нерегулярних пасажирських перевезень та для перевезень до або з третіх країн.

Камери спостереження в обмінниках

З 1 вересня в усіх пунктах обміну повинні бути камери спостереження.

Згідно з рішенням Нацбанку, всі небанківські фінансові установи та оператори поштового зв’язку, які торгують валютою, зобов’язані встановити системи технологічного відеоконтролю за обслуговуванням клієнтів.

Старт масштабної приватизації

Із вересня в Україні відновлять приватизацію підприємств державної власності. Вона була призупинена на період воєнного стану, але її розблокували.

У Мінекономіки повідомили, що приватизація відбуватиметься на спрощених умовах. Приватні підприємці зможуть викупити цілісні майнові комплекси.

Також будуть зростати гарантійні внески, а оплата за актив буде відбуватися до укладання договору купівлі-продажу. Процес приватизації від оголошення аукціону і до підписання договору займатиме не більше двох місяців.

Якщо в аукціоні зареєстрований лише один учасник, він зможе викупити об’єкт за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової.

Допомога агровиробникам

З 1 вересня у Державному аграрному реєстрі розпочнеться прийом заявок у межах двох програм допомоги малим агровиробникам на загальну суму понад 1,5 млрд грн.

Перша – це виплата на гектар у розмірі 3 100 грн на 1 га (максимальний розмір – до 120 га). Друга – допомога тим, хто утримує від трьох до 100 корів (виплата – 5 300 грн на корову).

Обмежень щодо реєстрації немає. Підтримку зможуть отримати виробники сільгосппродукції незалежно від розміру, організаційно-правової форми чи напрямів діяльності.

Єдина та обов’язкова умова – земельні ділянки та поголів’я мають бути офіційно зареєстровані.