Мама з татом пильно оберігають своє потомство. Носять їжу і цілодобово стережуть. Пара голубів оселилася на кондиціонері біля вікна 9-го поверху бізнес-центру в Чернігові. Днями їхня сім’я поповнилася — вилупилися двоє пташенят. Після того як пташина родина обрала для життя вікна аутсорсингової компанії, у її працівниць з’явилося чимало приємних клопотів. Вони щодня спостерігали як крок за кроком голуби в’ють гніздо, зносять гілочки, аби малюки з’явилися на світ у теплі та затишку. Жінки взялися допомагати своїм новим сусідам — відганяли від гнізда ворон, які хотіли його зруйнувати.
Ми втратили спокій,тому що почалося наше сумісне життя.Бо дуже цікаво спостерігати, переживати,як вони це роблять.Ми вивчили їх графік.Це пара, вона змінюється. Вночі сидить жінка, вдень сидить чоловік. Графік, ця змінність співпадає з нашим робочим графіком,тобто в 9 і в 17 вони міняються.Напевно, ми їм сподобались, тому що вони спостерігають прямо за роботою, як руки, як встаємо, як ходимо, тому ми якось так тут дуже тихенько стараємося себе вести, — говорить Лідія Степанова, керівниця аутсорсингової компанії.
Навпроти новоствореної пташиної сім’ї завжди сидить пані Олена. Вона каже, що атмосфера на роботі після появи пернатих сусідів докорінно змінилася. Жінка разом з колегами постійно опікується голубами: підгодовують зернами та дають воду, слідкують за їхнім самопочуттям, читають наукові статті про особливості цього виду. Кожну радісну подію, яка відбувається у сімействі — святкують усім колективом.
Дуже цікаво і спочатку ми за них дуже переживали,тому що кожен крок ми їх бачимо. Ми вже відчуваємо за них якусь відповідальність. Звичайно, це розвантаження, тому що дивишся на них, дивишся коли прилітають, у них проходить перезмінка, коли двоє голубів,то це цікаво і заспокоює, — каже Олена Перевисла, спеціалістка аутсорсингової компанії.
Дослідники розповідають, деякі види голубів почали селитися поряд із людьми щойно розпочався процес урбанізації, а забудови виростали одна за одною. Птахи ж, які зараз живуть біля одного з чернігівських офісів прилетіли до України із заходу на початку 2000–х. Назва їхнього виду — “припутень”. Ці голуби селяться високо, маленькими групами і мають характерні білі плями на шиї. Дорослі особини важать близько 300 – 600 грам.
Це типовий лісовий вид. Сизий голуб — це скельники, то це типовий лісовий. Він будує той в ущелинах,а цей на дереві. Він будує дуже примітивне гніздо, кидає гілочки одне на одне, просвічується, видно, два яйця кладе.Може будувати пробне гніздо. Ми досліджували, помічали такі явища, що у голубів такі пробні гнізда є. Впринципі ці голуби селилися тільки в лісі.В містах їх фактично не було.Не можна було побачити, хіба що якийсь парк, — розповідає Олександр Федун, доцент кафедри біології Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Шевченка.
За словами Олександра Федуна зараз популяція “припутнів” зростає і вони постійно адаптуються до змін в навколишньому середовищі, поступово звикають до життя серед людей та успішно дають нове потомство.