З таким запитанням у Всесвітній день якості наша знімальна група звернулася до фахівців – Держпродспоживспілки. В їхній лабораторії досліджують різні продукти, зокрема, і масло різних виробників.
Юрій Павлішен, начальник управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області, розповів, що протягом 10 місяців вони дослідили 42 зразка вершкового масла. В 32 (!) виявили відхилення від встановлених норм. В 2 зразках було відхилення по мікробіологічних показниках і в 30 – виявили рослинний жир. За українським законодавством в натуральних молочних продуктах заборонено використання рослинного жиру. То ж чи може справжнє масло коштувати дешево?
«Це проста арифметика, – каже Юрій Павлішен, – скільки коштує натуральний літр молока? Помножте на 30-40 літрів, отримаєте приблизно 3,5 кілограмів вершків. 3 них вийде 1 кілограм натурального масла. Не буду казати про жирність, бо це залежить від багатьох чинників, в тому числі і від технологічного процесу, який застосовується при виготовленні натурального молока».
Завідуючий хіміко-токсикологічним відділом Чернігівської регіональної державної лабораторії Дмитро Бездітко розповів про те, як вони перевіряють зразки продуктів.
«Зразки надходять в відділ. Є програма лімс, яка кодує зразки. Кожен зразок іде під кодом. Кожен сектор бачить що йому прийшло. І тоді з кімнати зразків відбирається зразок і йде кожному в сектор.»
22-річний чернігівець Дмитро займається спортом, та слідкує за своїм харчуванням. Згадав ситуацію із зіпсованими продуктами. Переконаний, ціна товару повинна відповідати якості.
Згідно з законом України про харчові продукти, фізичні особи-підприємці за фальсифікацію продуктів караються штрафом від 3 до 30 мінімальних розмірів заробітної плати. Останнім часом Чернігівська регіональна лабораторія утилізувала більше 2 тонн свинини. Серед овочів та фруктів у 4-ьох випадках виявили перевищення нітратів: у 2-ох – в капусті, та стільки ж – в цукровому буряку. У 190 зразках картоплі перевищення нітратів не виявлено.