Нове на ТБТОП 5Факт-новини: оперативні сюжети

“Чернігівський щит”: незламні історії незламного міста

Featured Video Play Icon

24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Однією з перших і найважливіших цілей агресора став Чернігів. Місто, яке мало відіграти роль плацдарму для блискавичного кидка на Київ, натомість перетворилося на незламний щит. Цим щитом стали звичайні українці – ті, хто з перших днів повномасштабної війни без вагань взяв до рук зброю, щоб захистити свій дім.
Саме вони – головні герої фільму «Чернігівський щит» – шостої стрічки у документальному циклі «Готові до спротиву», створеного військовослужбовцями групи комунікацій Регіонального управління Сил ТрО ЗСУ «Північ» спільно з командою «ТРО Медіа».

Володимир Березинський – військовослужбовець групи комунікації сил територіальної оборони “Північ”, режисер та сценарист фільму:
Ми взяли інтерв’ю у багатьох людей. Зокрема, це військовослужбовці, командири підрозділів, які на той час обороняли місто і область нашу. Взяли інтерв’ю у звичайних чернігівців, а також видатних, на нашу думку, людей, які хоч і не не всі перебували в місті, але і досі прославляють наш край, Чернігівщину.

Над художнім оформленням проєкту працював відомий український режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв. В стрічці багато відеоматеріалів наданих безпосередньо учасниками бойових дій, кадри унікальні, які досі не бачила широка аудиторія. Долучилися до реалізації цього проєкту і команда телеканалу “Новий Чернігів”, надавши власні відеоматеріали та допомагаючи у зйомках. Сотні гігабайтів відзнятих матеріалів, десятки інтерв’ю – робота над стрічкою була надзвичайно кропіткою.

Володимир Березинський:
Фільм створювався протягом десь півроку, можливо трохи більше. Знову ж таки, наголошую на тому, що бюджету на фільм не було. Тобто фільм створювався повністю за рахунок ентузіазму бійців, військовослужбовців групи комунікації сил територіальної оборони “Північ”.

Це – свідчення того, наскільки важливо для них донести правду про ті події. «Чернігівський щит» ґрунтується на особистих свідченнях учасників, унікальних відео очевидців та архівних документах, що стануть доказовою базою військових злочинів Росії.

Михайло Жирохов – історик:
Я брав участь у декількох таких проектах. Режисеру і команді вдалось вийти за рамки опису просто бойових дій однієї бригади, вийти на рівень оборони Чернігова, опису оборони Чернігова.

Актуальність таких фільмів не зникає з часом. Адже війна триває, і загроза нікуди не зникла. Важливо пам’ятати подвиг тих, хто, не знаючи, що їх очікує, взяв до рук зброю і досі захищає нашу державу, зокрема й на східних рубежах. Саме завдяки цим людям стоїть Чернігів, а значить – стоїть і Київ. До того ж, існує версія фільму з англійськими субтитрами. Її першими вже побачили військові аташе з 14 країн, і в подальшому автори планують активно показувати «Чернігівський щит» за кордоном, щоб привернути увагу світової спільноти до незламності України та злочинів агресора.

Олексій Висоцький – командир 119 бригади ТРО ЗСУ (2018-2023):
Скажу без прикрас — тут немає жодних ефектів чи перебільшень. Усе було саме так, як ви бачите. Усі мешканці, які тут проживали, це бачили на власні очі. 4000 осіб особового складу — це ті люди, які взяли до рук зброю в перші дні й стали до строю. Ми виконували завдання територіальної оборони — саме цим і займалися. Також ми забезпечували охорону підрозділів Першої танкової бригади та 58-ї бригади. Взаємодіяли з 105-м прикордонним загоном, Національною гвардією, 21-м батальйоном — загалом із усіма силами оборони, які перебували в Чернігові. Ми підтримували постійний контакт між усіма підрозділами.

Фільм «Чернігівський щит» показує не лише тактику боїв, але й особисті історії тих, хто стояв за захистом міста. Це історії людей, які покинули своє звичне життя, свої сім’ї, щоб стати на захист країни.

Ромашка – військова медикиня:
Я за освітою фельшер. Дуже сильно потрібні були люди. В них не вистачало рук і я порадилася із своїми рідними і все – пішла.

Цей фільм – це не просто історичний документ. Це нагадування про те, якою ціною дається наша державність, і чому так важливо пам’ятати та підтримувати тих, хто продовжує боронити Україну. Це заклик до кожного не забувати, що війна триває і боротьба йде на виживання нації.

Ромашка:
Якщо наші котики там дуже стомляться і впаде там фронт – фронт буде тут. Цю орду не зупинити просто так.

Фільм «Чернігівський щит» — це подяка та вшанування пам’яті всіх, хто зробив свій внесок у захист міста. Це історія про безмежну любов до рідної землі, про незламність духу і про те, як звичайні люди стали справжніми героями.