У Чернігові триває набір першачків. Як повідомили в управлінні освіти міськради, у заклади загальної середньої освіти батьки вже подали понад 1400 письмових заяв. Загалом, у 2024/2025 навчальному році місто планує сформувати 87 перших класів. Зокрема, в 19-й школі набрано дітлахів уже на 5 класів. Водночас, залишити шкільні стіни готуються випускники — дев’ятикласники — які або далі навчатимуться в одному із чотирьох ліцеїв міста, або здобуватимуть професійну освіту. Усе це передбачено реформою старшої профільної школи, яка наразі впроваджується в Україні. З тим, що їхній заклад не став одним із ліцеїв, деякі з батьків учнів 19-ї школи не згодні — хочуть, аби їхні діти навчалися тут і в 10-му та 11-му класах. Озвучували це й під час позачергової сесії Чернігівської міської ради 8-го лютого. Про результати останньої зустрічі з ініціативною групою батьків на щотижневій нараді в муніципалітеті 23-го квітня доповів начальник управління освіти Василь Білогура.
Ми вкторе донесли свої аргументи повністю з презентацією, всю інформацію відкрито й батькам, і мали слово всі бажаючі, усе було в присутності директорів, тому фактично на сьогодні якихось обґрунтованих підстав для внесення змін до програми трансформації, яка була прийнята на сесії міської ради, немає. Це є абсолютно зважене рішення, яке спирається на розрахунки, на можливості й на потреби міста, – каже Василь Білогура, начальник управління освіти ЧМР.
Ну яка потреба робити більшу кількість цих закладів, якщо в нас, на жаль, демографія і динаміка показують, що їх, навпаки, буде менше, – говорить Олександр Ломако, в. о. Чернігівського міського голови.
Нагадаємо, програму трансформації освіти Чернігів запровадив ще до повномасштабного вторгнення. Відтак із 31-го закладу середньої освіти, які зараз функціонують у місті, 4-ри визначені майбутніми академічними ліцеями. 24-ри школи, зокрема і 19-та, стануть гімназіями. Формували міську мережу старшої школи за принципами успішності учнів закладу — результатами ЗНО та олімпіад, — а також зважаючи на доступність.
Ми це все прекрасно розуміли з педколективом, що не буде нам пропоновано бути ліцеем. Тому ми таку випрацювали програму собі, стратегію і старалися набирати багато класів, по шість класів, для того щоби бути гарною гімназією. Я пишаюсь своїм навчальним закладом, тому що 1451 учень зараз навчається в навчальному закладі. До війни навчалось 1697 учнів. І це на сьогодні 50 класів. 22 учні хочуть йти у 1-й ліцей. 14 — в 15-й ліцей. Багато є діток, які хочуть у музичне училище, у медичне училище, у технікуми. Є такі, які хочуть у ПТУ, – зазначає Людмила Шелупець, директорка Чернігівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 19.
Попередньо опитуємо обов’язково всіх дев’ятикласників, для того, щоб визначитися і з кількістю місць, і з плануванням класів. А також нам дуже важливо питання інтересів дитини й бажаний напрям навчання, для того, щоб навчальний клас міг підготувати і формувати класи відповідно за напрямами профільного навчання поглибленого. Тобто, це велика постійна робота, які проводяться не одним днем і не вирішуються просто сьогодні на сьогодні, – каже Василь Білогура, начальник управління освіти ЧМР.
За словами Василя Білогури, враховуючи дітей, котрі навчаються як очно, так і дистанційно, цього навчального року в місті прогнозується 2785 випускників із 9-их класів. З них приблизно 1400 планують піти до ліцеїв, а саме шкіл № 1, 12, 15 та 22.
Українська освіта перебуває в стадії реформи. Ця реформа підкріплена досвідом європейських країн, тих же Сполучені Штатів, і показує доволі гарні результати. Усі чотири ліцеї реально готові приймати дітей на навчання. У нас є як матеріально-технічна база, так і серйозне кадрове забезпечення. Ми маємо професійних педагогів, які готові забезпечувати найрізноманітніші профілі. І найголовніше, не треба боятися, треба хотіти — і це найголовніше. Для нас, повірте, не існує ні своїх, ні чужих дітей. Вони всі наші діти, і ми готові їх приймати й любити, і навчати всіх абсолютно без винятку. Зараз, наприклад, в 11-му класі в нас доволі багато дітей з 19-ї школи вже навчаються, які саме прийшли до нас у старшу профільну школу. І в 10-х класах, звісно, – говорить Ольга Шелест, директорка СЗСШ № 1.
Додамо: Закон «Про повну загальну середню освіту» передбачає, що сформована мережа закладів старшої профільної освіти академічного або професійного спрямування має повноцінно запрацювати у вересні 2027-го. Загалом, в академічних ліцеях школярам пропонуватимуть спеціалізовані програми, які не лише охоплюють базові дисципліни, а й забезпечать поглиблене вивчення обраних предметів та спецкурсів. Такий підхід має на меті створити середовище, де кожен учень зможе розкрити свій потенціал і підготуватися до подальшого вступу до вишу.