Спокійний ритм життя чернігівки Юлії Гребнєвої був знищений за мить російським літаком, який 5 березня впав на її будинок. Уламок його двигуна досі лежить на руїнах. Сама Юлія залишилася неушкодженою, її прихистили у себе “добрі люди”, але тепер у неї два важких завдання – знайти новий дім і почати відбудову.
Українцям, майно яких було пошкоджене або знищене російськими військами, Кабмін пропонує заповнити заяву на відшкодування в додатку “Дія” або ЦНАПі. В майбутньому за цими поданнями держава виплачуватиме компенсації. Водночас чернігівців приймає також відділ звернень громадян – тут оформлюють заяви на обстеження.
Чернігівська міська рада сформувала 5 робочих груп, які проводять візуальний огляд пошкоджених та зруйнованих об’єктів. До їх складу входять представники ДСНС, інженери, незалежні архітектори тощо. Будівлі розподіляють на категорії за рівнем пошкоджень.
Робоча група, відповідальна за приватний сектор, почала працювати на Масанах. Пошкоджених будинків тут багато. Валентина Кезля після повернення до Чернігова оглядає своє помешкання: вибиті вікна, дірки у стінах.
Представники робочих груп кажуть – навіть поверхневе візуальне обстеження всіх пошкоджених будинків у Чернігові займе багато часу. Що стосується відшкодування збитків, то вже зараз зрозуміло – без допомоги держави не обійтися.
Багато чернігівців, що постраждали від російського вторгнення, звертаються із заявами до поліції та прокуратури, хоча для отримання компенсації від держави це робити не обов’язково. Правоохоронці власними силами фіксують наслідки російських атак. Кожна з них – окрема кримінальна справа.
Наразі поліція відкрила вже понад 600 кримінальних справ за статтею “Порушення звичаїв війни”. Зібрані матеріали, за словами Наталії Слабеняк, можуть у майбутньому стати доказами у міжнародних судах.