Сьогодні, 7 грудня, в Україні відзначається День місцевого самоврядування. Свято встановлене згідно з Указом Президента України «Про День місцевого самоврядування» від 25 листопада 2000 №1250/2000, «…враховуючи велике значення місцевого самоврядування для розвитку народовладдя, демократизації суспільних відносин та зміцнення української державності».
Місцеве самоврядування в Україні – це право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.
Місцеве самоврядування має потужне історичне коріння, зокрема: народне віче, Магдебурзьке право, козацьке самоврядування та інші.
Чернігів отримав Магдебурзьке право ще в 1623 році, що підкреслює його вагоме значення у суспільно-політичному та економічному житті країни в ті часи.
У 1873 році відбулося перше засідання Чернігівської думи, модель якої деякою мірою стала праобразом сучасного самоуправління: були приведені до присяги депутати та обрані міський голова і члени міської управи.
15 жовтня 1985 року європейськими державами був схвалений міжнародний пакт, який іменується «Європейська хартія місцевого самоврядування». Цей пакт зіграв і продовжує грати виключно важливу роль у становленні і розвитку класичної моделі місцевого самоврядування як в старих, так і нових європейських демократіях.
Особливо важливе значення має Хартія для незалежної України, де інститут місцевого самоврядування був на 70 років заборонений і тепер його поновлення відбувається з величезними зусиллями і проблемами.
15 липня 1997 року Верховна Рада України ратифікувала Хартію, яка таким чином стала частиною національного законодавства.