Військовослужбовець Сергій продовжує відновлення після серйозної операції на серці. Лікарям вдалося витягнути з його тіла уламок за допомогою спеціального магніту. Уперше таку операцію було проведено в Чернігові, в міській лікарні №2.
Сергій – військовослужбовець:
На кордоні в Сумській області, приблизно за півтора-два кілометри від державного кордону. Під час виконання бойового завдання, коли вже змінювався з позиції. Був і в бронежилеті, і в машині. І дві ФПВ-«пташки» просто врізалися в авто.
Після вибуху перше, про що подумав Сергій, — допомогти побратимам. Усі шестеро пасажирів вижили. Лікарі кажуть, Сергію пощастило: уламок зупинився біля самого серця – в перикарді.
Сергій:
Якщо б у серце, мабуть, ми з вами вже б не спілкувалися б.
Ігор Венгер – завідувач кардіологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2:
З нами зв’язалися із госпіталя МВД і повідомили інформацію, що в них є боєць, якому 33 роки і у нього виявили уламки у ділянці серця, десь близько 1 см. І чи не можемо ми йому допомогти? Ми госпіталізували його в наше відділення.
Поранення боєць отримав 9 квітня, ось, але був курс антибактеріальної терапії, були дообстеження певні, там робили ми комп’ютерну томографію, щоб визначити вже хід самої операції. Операція відбулася і все пройшло вдало, уламок видалений. Вдалося це зробити без застосування апарата штучного кровообігу, тобто нанесли бійцю мінімальну травму, це із бокового доступу. Тому будемо мати надію, що період реабілітації і відновлення у нього займе небагато часу.
Операція відбулася у Чернігові завдяки співпраці міської лікарні №2 та інституту Амосова.
Василь Лазоришинець – директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Миколи Амосова:
Це операція видалення уламку вогнепального, бойова травма грудної клітки. На щастя, цей уламок не попав у середину серця, бо якби було так, то треба було б тоді операцію виконувати з зупинкою серця, штучним кровообігом так званим.
До Чернігова приїхала команда досвідчених кардіохірургів. Операція стала можливою завдяки інноваційній технології — застосуванню спеціального неодимового магніту.
Василь Лазоришинець:
Було інноваційне застосування неодимового магніту, який дуже здорово нам допомагає видалення цих уламків, тому що допомагає і в топіку, тобто знайти місце, де знаходиться цей уламок. Це наша спільна розробка з госпіталем Північної групи військ. І ці нейромагніти, вони не тільки в видаленні уламків із серця застосовуються, а і травматології, в загальній хірургії, в судинній хірургії.
У Національному інституті серцево-судинної хірургії мають унікальний досвід — понад півтори сотні подібних операцій для військових із бойовими пораненнями серця.
Василь Лазоришинець:
Із 2,5 тисяч військовослужбовців які прооперовані від початку повномасштабної війни, 168 – це 8% від усього, це саме бойова травма серця. І ми зараз, вперше за часи війни, подали на європейський з’їзд кардіохірургів наш досвід застосування неодимових магнітів у видаленні уламків.
Для другої міської лікарні Чернігова проведення такої операції — ще один етап розвитку кардіохірургічної допомоги.
Владислав Кухар – генеральний директор Чернігівської міської лікарні №2:
Інститут Амосова є провідним закладом не тільки в Україні, а взагалі в Європі, і в світі, в плані оперування і лікування людей саме з бойовою травмою.
Це для нас теж величезний величезний досвід, величезна наука задля того, щоб ми в подальшому могли підтримувати ту високу планку надання кардіохірургічної допомоги в другій міській лікарні, яка, в принципі, надається сьогодні.
Лікарі сподіваються: незабаром Сергій повністю відновиться й повернеться до активного життя. Для нього це перша серйозна операція в житті. Нині військовослужбовець почувається добре і жартує, що готовий хоч сьогодні повертатися до активного життя.
Сергій – військовослужбовець:
Можна хоч сьогодні виписувати. Ну, не дозволяють.
Завдяки спільним зусиллям військових і цивільних медиків в Україні формується унікальний досвід лікування бойових травм. Це — щоденна праця заради кожного, хто тримає стрій.