Новини

Шифер лежить, а цвяхів ми не можемо придбати, бо не можемо зробити платіж, — міський голова про роботу казначейської служби

Нагальні ремонтні роботи об’єктів критичної інфраструктури, а також підготовка до опалювального сезону у Чернігові гальмуються через роботу казначейської служби, яка не проводить необхідні для цього платежі. У зв’язку з чим кількість питань, які потребують термінового вирішення і є важливою для подальшої життєдіяльності міста тільки зростає, але не вирішується. Про це повідомив під час засідання виконкому 19 травня Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко. 

 — Ми не маємо можливості заплатити вчасно заробітну плату нашим працівникам, крім того, у нас починаються серйозні проблеми із підготовкою до опалювального сезону у зв’язку з тим, що ми не можемо вчасно оплатити будівельні матеріали, які, там в окремих випадках,  нам дають під моє особисте слово, а в окремих випадках, скажімо, терміни розстрочки вже згідно угод давно пройшли. Це ставить під загрозу своєчасність проведення цих робіт, — повідомив Владислав Атрошенко. 

Весняно-літній період — той дорогоцінний час, протягом якого потрібно виконати ремонтні  роботи, яких у місті чимало після обстрілів та бомбардувань російською армією об’єктів критичної інфраструктури та приватних забудов. Але, на жаль, він втрачається через неможливість здійснити платежі. 

— Це сніжний ком. У нас є матеріали, які нам надав, наприклад, Червоний Хрест, про які треба звітувати. У благодійній організації не розуміють, що вони дали ті матеріали, які ми попросили — вони їх привезли, але за їх стандартами роботи вони чекають звітність про використання цих матеріалів, щоб у них ця внутрішня процедура закінчилася звітом, що ці матеріали були використані, додана фотофіксація — де, як, у який спосіб, на яких площах, на яких адресах були використані ці матеріали. Таким чином ми не можемо не враховувати і їх регламенти робочі і, відповідно, нам соромно за це стає.

Умовно кажучи, от шифер є, а цвяхів немає. От такий примітивний приклад, скажімо, ми просимо шифер, ну що ми будемо цвяхи просить? Нас же за адекватних не будуть вважати, що ми вже не можемо знайти цвяхів? А цвяхів у нас якраз і немає. І шифер лежить на декілька мільйонів гривень, розумієте, і цвяхи є, і кошти є, заплатити не можемо. 

Шифер на декілька мільйонів гривень лежить, а цвяхів на 10 тисяч гривень ми не можемо придбати, бо не можемо зробити платіж, і безліч таких прикладів. 

Стоїть шість завантажених машин, які справедливо просять — ви нам заплатіть, а ми відвантажимо — зараз ми потрапляємо під штрафні санкції. Ми не знаємо, що робити: чи розвантажувати  і відпускати машини, чи оплачувати простій. Це купа таких проблем на рівному місці. 

Ми розуміємо, що війна, з одного боку, а з іншого — непрацююча казначейська служба ставить під загрозу взагалі функціонування, скажімо, і критичної інфраструктури, і підготовку до опалювального періоду, і своєчасну виплату заробітних плат, і закупівлю паливно-мастильних матеріалів по космічних цінам, — говорить Чернігівський міський голова. 

Завдання міської влади підготувати Чернігів до чергового опалювального сезону, але, зі зрозумілих причин, цього року це буде особливо непростий процес через значні руйнування та ось такі процедурні питання, про які йшлося вище. 

Висловив занепокоєння міський голова і стосовно питання відновлення втраченого чернігівцями житла внаслідок воєнних дій. Так, мова про 767 багатоповерхівок, з яких 135зруйновані прямим попаданням, а решта  з пошкодженнями. А також про майже дві тисячі приватних будинків. Обстеження триває й надалі. 

Вирішувати цю проблему має державна влада, але до сих пір немає алгоритму як відбуватиметься і в які терміни відшкодування чи отримання постраждалими нового помешкання. Попереду зима, а людям немає куди повертатися і де жити.  

— Є серйозна проблема — я хотів би про неї говорити в робочому порядку, без політики, без нічого, але цю проблему треба вирішувати, тому що день йде за днем, у нас не звичайний період, питання підготовки до опалювального сезону зачіпає декілька площин: це площина зруйновані/пошкоджені/втрачені приватні квартири, будинки, по яких у нас не визначено процедуру визначення вартості, ми не знаємо і люди не знають, коли держава, у який спосіб, у якій черговості це робитиме. Час іде, ми входимо в літо, за літом йде осінь. Це один напрямок. 

Інший напрямок — фізичні процеси пов’язані із відновленням вузлів мереж всіх магістральних внутрішньоквартальних, внутрішньобудинкових мереж  — це колосальна робота, таких руйнацій ми не знали. Людей у нас менше — роботи більше, а ще й грошей не можемо заплатити за будівельні матеріали, за підрядні роботи за будь-що. 

Далі казуїстика повна, стовідсоткова, прошу не вважати за політику, пов’язана із законом про військовий стан, питання узгодження — адресну програму ямкових ремонтів треба погоджувати з військовою адміністрацією. Це ще додається листування між військовою адміністрацією і органами місцевого самоврядування.  Попередні шість років я не потребував вказівок обласної адміністрації стосовно  напрямків моєї відповідальності, або моєї роботи. Якщо це пов’язано з військовим напрямком і військова адміністрація дає вказівки, то тоді це зрозуміло.  Якщо це пов’язано з господарським напрямком, в якому треба для початку розумітися, щоб давати вказівки — це вже інше питання, яке вже час напевно і на державному рівні обговорювати, тому що це ускладнює поточну діяльність і не є цілевизначальними подіями під час військових дій, під час загроз. Воно не консолідує ні суспільство, ні органи влади, і призводить до складнощів зайвих, листування цього непотрібного. 

Органи місцевого самоврядування Чернігова виконують все, що на них покладає центральна влада у питанні процесу, який має вплинути на можливість відновлення чи отримання житла чернігівцям, які його втратили внаслідок бойових дій, зазначив Владислав Атрошенко. 

— Це що стосується звіту по оцінках, візуальній оцінці, ми робимо, що вимагає Кабінет Міністрів, ми своєчасно намагаємося заповнити і віддати, а по певних наказах і певних рішеннях військової адміністрації, таких, зокрема, як заборона продажу алкогольних напоїв — це абсурдні рішення, вони призводять до отруєнь людей. 

Люди замовляють ці горілчані напої в інтернеті, або 50% з них їздить спокійно у Славутич і поповнює бюджет того міста в частині акцизу.  Самогон —точки ви можете назвати по місту, будь ласка, самогон сьогодні продається з обмеженнями не більше двох пляшок в руки і черга займається наперед. Ми дійдемо до того що це буде промисловий процес. Ці адреси є, поліція прекрасно їх знає, вони в принципі ніколи і не змінювалися, але обсяги збільшилися. По лікарнях ви можете запросити інформацію, які отруєння бувають: лікуються по два тижні, сліпнуть, дуріють. Виявляється, антифриз — це не найстрашніша рідина, яку люди вживають за відсутності горілчаних напоїв, — повідомив Владислав Атрошенко. 

Підготовка до опалювального сезону також вимагає наявності коштів у міському бюджеті, і знову ж таки, повертаючись до воєнних дій на території нашої країни і області, бюджет Чернігова фактично з 24 лютого поступово припиняв наповнюватися:  мова про значні недонадходження у місцеву казну від ПДФО, акцизу від пального, єдиного податку, податку на землю (взагалі не сплачується), на нерухомість (взагалі не сплачується).  

— Є ще складнощі, крім всього того, і можливо це найголовніше, де у нас буде проблема із входженням в опалювальний сезон — це фінансові питання: з однієї сторони несплата населенням за послуги, а  інша сторона — різниця в тарифах, накопичена. У нас є Меморандум минулого року, який треба виконувати, а на це немає коштів, немає бюджетних надходжень, немає міського бюджету в тих обсягах, які планували і, відповідно, є серйозна проблема фінансова. 

Плюс, ще раз кажу, абсолютно не потрібна белетристика, писанина по господарських питаннях, не військових, на яких треба розумітися, які завдання ставити, а ми ще додатково звітуємо, пояснюємо, пишемо, — це додаткові відволікання людського ресурсу і часу. От така є проблематика. 

Підсумовуючи вищесказане міський голова ще раз окреслив поле проблем і викликів, які сьогодні є перед органами місцевого самоврядування, а також і чернігівцями, які втратили житло. 

— Фінанси, критична інфраструктура, включаючи приватні будинки, внутрішньобудинкові мережі — обсяг робіт колосальний.   Фінанси в частині входження в опалювальний сезон, заборгованості перед НАКом (НАК “Нафтогаз”) — це фінансова складова та  непрацююче казначейство — ми не можемо ні за що заплатити гроші.  

І пласт колосальної здоровенної проблематики приватних квартир, приватних будинків, по яких немає чіткої визначеності, термінів, сум, які кошти надійдуть, коли, на які напрямки, а люди цікавляться цим питанням і хочуть отримати конкретну відповідь. 

На жаль, на сьогодні, я дуже турбуюся і хвилююсь за те, що є певне зволікання, хоча би зорієнтувати треба людей, бо це надзвичайно серйозний запит. Відповідно, з усіх критеріїв тут треба потихеньку напрацьовувати відповіді і з розумінням, що йде війна, що є фінансові складнощі, але це одного порядку проблема, а іншого — людям просто нікуди дітися. Ще на місяць-два хтось їх прийняв і так далі, але  не можна все життя прожити у сусіда в квартирі