7 липня в православній церкві вшанується Різдво Івана Хрестителя, в народі Івана Купала, з яким пов’язано чимало обрядів. У ніч на Купала дівчата ходили до річки з віночками та свічками, а також загадували собі майбутнє сімейне життя. У ніч на 7 липня було заведено гадати.
Іванів день був одним з найулюбленіших свят у наших предків. Його відзначало все населення. Згідно з повір’ями, в Іванів день відкриваються небо і земля, злі духи і русалки виходять з домівок.
Дівчата в цей день плели вінок з польових квітів і трав. Знахарі збирали в лісі і полі цілющі трави. Наші предки вважали Іванову ніч найкоротшою в році. У цю ніч намагалися не спати, щоб зло не потягло сплячого. Вночі розводили велике багаття і стрибали через нього, кидали в нього вінки і одяг хворих людей, щоб хвороба відступила.
З ранку 7 липня вмивалися росою, або водою з річки або колодязя. Така вода вважалася “живою” і приносила молодість і красу. Росу також збирали для зняття пристріту. На Купалу починалися купання в річці. Купальською водою окроплювали дім і сарай від тарганів і шкідників. У день Івана потрібно остерігатися змій.
Народні традиції й прикмети:
- На Купала важливим обрядом вважалися стрибки через вогнище: чим вище стрибнеш, тим щасливішим та здоровішим будеш;
- Якщо знайти у цей день папороть, а саме її цвіт, то отримаєш щастя на все життя;
- Якщо вмитись росою, то можна вберегти молодість;
- У ніч з 7 липня зоряно – буде багато грибів;
- Сильна роса – до врожаю огірків;
- Вдень дощ – через п’ять днів буде сонячно;
- Аромат польових квітів посилився – до дощу.