Новини

До річки потрапило близько 5600 тонн продуктів переробки цукру – науковці про забруднення Сейму та Десни

До Сейму потрапило близько 5600 тонн продуктів переробки з цукрового заводу в курській області. Ця маса за декілька годин знищила весь розчинений кисень у воді, що призвело до наслідків, які останні тижні спостерігалися у Сеймі.

За інформацією директора УкрГМІ ДСНС України та НАН України Володимира Осадчого, обсяг забруднення оцінили за допомогою супутникових знімків.

Дивіться також: Самоорганізувалися: як мешканці чернігівської Бобровиці збирають мертву рибу на Десні

Наразі забруднення вже менш концентроване, ніж було на початку у Сеймі та у точках відбору води на Чернігівщині. До Київщини воно дійде ще в меншій концентрації.

«Завдяки тому, що Десна в теперішній час дуже гарно “працює” як самоочиснювальна система, підвищується pH води, здійснюється насичення киснем за рахунок гідробіологічних процесів, забруднення на Київщині може бути зовсім не відчутним», – прогнозує Володимир Осадчий.

Водночас за словами директора Інституту гідробіології НАН України Сергія Афанасьєва, екосистеми річок Сейм та Десна можуть відновитися за 2-3 роки. Він навів приклад з екологічною катастрофою на Дністрі у 1983 році, коли внаслідок прориву грунтової дамби Стебницького хвостосховища, упродовж 500 км річки загинуло все живе. Сергій Афанасьєв відзначив, що на незарегульованих річках відновлення може відбутися за декілька років.

Як повідомляє Міндовкілля, якість води у річці Сейм покращується, а у Десні рух забруднення сповільнюється, фіксується точково та не має однорідного характеру.

У водах Сейму, в точках, де почався рух забруднення територією України, вміст розчиненого кисню досяг норми – 4 міліграми на дециметр кубічний. Мор риби не фіксується. У Десні забруднення сповільнилося, фіксується точково та має неоднорідний характер. Наразі вже зібрано 31 тонну загиблої риби – 12 тонн 150 кг на Сумщинi та 19 тонн на Чернігівщині.

Наразі забруднення пройшло Десною вже 242 км. За оновленими даними прогнозу Укргідрометцентру, забруднена вода орієнтовно може досягнути Київщини 14-16 вересня.